Porady

3 najlepsze pytania do rekrutera

Czasami wystarczy kilka dobrze skonstruowanych pytań, by zrobić pozytywne wrażenie i skutecznie zapaść w pamięć przyszłemu pracodawcy. Zastanawiasz się, jak osiągnąć ten efekt? Sprawdź, jakie tematy warto poruszyć podczas rozmowy.

Pytania do rekrutera – jakie zadać?

Praktycznie zawsze możemy się spodziewać od rekrutera pytania na temat przedsiębiorstwa, do którego aplikujemy. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że kandydaci nie zapoznali się dokładnie z treścią ogłoszenia, nie mówiąc już o sprawdzeniu strony internetowej lub informacji umieszczonych na social mediach. Chcesz udowodnić, że jesteś dobrze przygotowany i nie lekceważysz rozmówcy? Jeszcze zanim wyruszysz na spotkanie, zapoznaj się z profilem firmy. Świadomość oferowanych warunków i potrzeb konkretnego zakładu pomoże Ci zbudować profesjonalny wizerunek i uniknąć krępujących sytuacji. Pamiętaj, że nikt nie lubi się powtarzać. Lepiej więc nie zmuszać rekrutera do poruszania tematów, które zostały już szczegółowo omówione w innych, łatwo dostępnych źródłach.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz prosić o wyjaśnienie rzeczy, które wydają Ci się niezrozumiałe. Osoby odpowiedzialne za selekcję chcą upewnić się, że dobrze znamy stanowisko, akceptujemy warunki współpracy i zdajemy sobie sprawę, co jest w danym środowisku najważniejsze. Prędzej czy później poświęcą więc chwilę, by odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak dobrze wykorzystać ten czas? Przede wszystkim spróbuj zastanowić się, jakie masz oczekiwania i co koniecznie musisz przedyskutować, nim spotkanie dobiegnie końca. Następnie ułóż listę jasnych, konkretnych i celnych zagadnień, które możesz poruszyć niezależnie od okoliczności. Jakie są najlepsze pytania do rekrutera?


Przeczytaj również: Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak wybrać właściwy?


1. Pytanie do rekrutera: perspektywy rozwoju zawodowego

Na przykład możliwość uczestniczenia w szkoleniach, kursach i wydarzeniach branżowych. Pierwsze spotkanie z rekruterem to dobry moment, by dowiedzieć się więcej o możliwych ścieżkach kariery, perspektywach awansu i obowiązującym systemie premiowym. Z jednej strony będziesz w stanie udowodnić rozmówcy, że poważnie podchodzisz do swojego rozwoju i szukasz stabilnego zatrudnienia. Z drugiej jednak upewnisz się, że w najbliższej przyszłości nie utkniesz na stanowisku, które nie będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.

2. Pytanie do rekrutera: kultura pracy i obowiązujący dress code

Zadanie tego pytania to świetny sposób na ocenę środowiska pracy i atmosfery, która panuje w firmie. Na podstawie udzielonej odpowiedzi prawdopodobnie będziesz już wiedzieć, czy pasujesz do charakterystycznego systemu wartości, podstawowych zasad lub oczekiwań, jakie przedsiębiorstwo ma wobec wszystkich członków zespołu. Nie wyłapałeś kilku ważnych rzeczy w trakcie rozmowy o pracę? To odpowiedni moment, by spróbować dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłych obowiązkach, rodzaju umowy, występowaniu i długości okresu próbnego lub możliwości pracy zdalnej.


Przeczytaj również: Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?


3. Pytanie do rekrutera: szczegółowe informacje o zespole

Dodatkowe informacje zawsze się przydają. Szczególnie jeśli nadal nie jesteś pewien, za co konkretnie będziesz odpowiedzialny lub jaką rolę pełni zespół w odniesieniu do celów przedsiębiorstwa. W tym momencie warto również dopytać o sposób oceny wyników, szczegóły projektu, do którego dołączysz, a także kolejne etapy rekrutacji i terminy, w jakich prawdopodobnie się odbędą.


Tagi
Czytaj więcej