
Porady
4 sposoby na powrót do pracy po urlopie
Powrót do pracy po długiej wakacyjnej przerwie nigdy nie jest łatwy. Konieczność nadrabiania zaległości oraz ilość nieprzeczytanych e-maili skutecznie obniżają nastrój, wywołują napięcie i zmniejszają motywację do działania. Co możemy zrobić, żeby trochę go sobie ułatwić? Podpowiadamy, jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie.
Back to work blues – co to jest?
Pogoda jest coraz piękniejsza i wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. Korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników pojawiają się już kilka dni po wyjeździe: zaczynamy czuć się bardziej odprężeni, mamy więcej motywacji i możemy spojrzeć na nasze problemy z nowej, szerszej perspektywy. Niestety, im dłużej trwa odpoczynek, tym bardziej nieprzyjemna staje się myśl o powrocie do starej, dobrze nam znanej rutyny. Nawet jeśli kochasz swoją pracę, prawdopodobnie przez kilka pierwszych dni będziesz zmagać się z nerwowością, niezadowoleniem, spadkiem wydajności i poczuciem przytłoczenia. Chociaż ta reakcja jest zupełnie normalna, czasami może doprowadzić do większych trudności. Czym jest zespół napięcia powakacyjnego? Dokładne objawy mogą różnić się w zależności od osoby, ale najczęściej pojawiają się: wyczerpanie, rozdrażnienie i apatia, a także bóle głowy, które jeszcze bardziej utrudniają koncentrację i inne dolegliwości fizyczne, takie jak nadmierna potliwość i szybsze bicie serca.
Wakacyjne podróże i długie weekendy spędzone z całą rodziną mogą zapewnić bardzo potrzebne wytchnienie od pracy, ale nie powinny pozbawiać Cię możliwości sumiennego wykonywania swoich obowiązków. Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby utrzymać pozytywny nastrój i energię do działania. Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie?
Przeczytaj również: Jak skupić się na pracy przed świętami?
Powrót do pracy po urlopie – jak go ułatwić?
- Przygotuj sobie wskazówki, które pomogą Ci kontynuować pracę od miejsca, w którym ją przerwałeś. Jeśli to możliwe, przed wyjazdem na wakacje warto też zakończyć wszystkie projekty, którymi w przeciwnym wypadku nigdy nie przestaniesz się martwić. Zanim wyjdziesz do domu, możesz też zapisać, nad czym ostatnio pracowałeś, jakie problemy musisz rozwiązać, o czym koniecznie powinieneś pamiętać i z kim trzeba porozmawiać po powrocie. Umieść je w notesie, kalendarzu, ulubionej aplikacji lub na karteczkach samoprzylepnych, które zostawisz na biurku w widocznym miejscu.
- Przyjdź do firmy gotowy i wypoczęty. Odpowiednie nastawienie i zdrowa dawka snu to podstawa. Ostatecznie nie ma nic gorszego niż powrót po dłuższej nieobecności w stanie wyczerpania i dezorientacji. Przed pierwszym dniem spróbuj porządnie się zrelaksować, a następnie zorganizuj siebie i swoje rzeczy tak, aby rano nie tracić czasu na wybór stroju lub przygotowywanie lunchu.
- Najpierw postaraj się nadrobić zaległości. Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim odzyskasz dawną wydajność i znowu będziesz działać na najwyższych obrotach. Co zrobić, żeby to ułatwić? Kluczem do sukcesu jest… dobra organizacja. Możesz zacząć od małych rzeczy, takich jak rozmowa ze współpracownikiem o rzeczach, które przegapiłeś lub posprzątanie swojej skrzynki pocztowej. Przejrzyj wszystkie wiadomości, jakie otrzymałeś, zastanów się, które z nich są ważne, a co może trochę poczekać. Następnie możesz odpowiedzieć na wszystkie e-maile i zebrać najważniejsze informacje.
- Przypomnij sobie, co lubisz w swojej pracy. Być może zaczynasz tęsknić za panującą na miejscu atmosferą, chcesz znowu poczuć się naprawdę potrzebny lub już teraz zastanawiasz się, jak dokończyć ciekawe zadania, które otrzymałeś w ostatnim czasie? Powrót do pracy po urlopie będzie znacznie łatwiejszy, jeśli zaczniesz koncentrować się na pozytywach i ustalisz cele, którymi możesz zająć się w najbliższej przyszłości, aby obowiązki służbowe przynosiły Ci jeszcze więcej satysfakcji.
Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?