Porady

5 kroków do równowagi między życiem zawodowym a osobistym

Dopasowanie się do oczekiwań pracodawców wcale nie jest proste, kiedy ograniczają nas problemy i wyzwania życia rodzinnego. Co zrobić, by zachować produktywność i uniknąć wypalenia? Oto kilka skutecznych metod, które pomogą zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Problemy z zachowaniem życiowej równowagi – co do nich prowadzi? Jakie mają skutki?

Konsekwencje braku równowagi między życiem zawodowym a osobistym potrafią być bardzo poważne. Długotrwały stres, przemęczenie i frustracja negatywnie wpływają na jakość pracy. Znacznie częściej dochodzi wówczas do konfliktów z pozostałymi członkami zespołu, nie potrafimy wywiązać się ze swoich obowiązków i ukończyć zadań na czas, przestajemy też odczuwać satysfakcję. Bezpośrednio przekłada się to na relacje z bliskimi oraz przyjaciółmi. Kiedy całkowicie koncentrujemy się na rozwoju i podnoszeniu kwalifikacji lub chcemy utrzymać pracę, która wymaga dyspozycyjności, zwyczajnie przestajemy mieć dla nich czas. Pojawiają się pierwsze trudności z wykonaniem obowiązków domowych, dotrzymywaniem prywatnych zobowiązań i rozwojem zainteresowań. Nie pozostaje to również bez znaczenia dla naszej kondycji psychicznej, fizycznej i emocjonalnej. Jak sobie z tym poradzić?

Na samym początku warto dobrze się zastanowić, dlaczego zachowanie równowagi sprawia nam problemy. Dopiero wtedy, kiedy poznamy możliwe przyczyny naszej sytuacji, będziemy w stanie odpowiednio na nie zareagować. Zachowanie balansu będzie na przykład prawdziwym wyzwaniem dla młodych rodziców, szczególnie jeśli oboje są aktywni zawodowo. W takich sytuacjach warto poszukać alternatywnych form opieki nad dziećmi, które umożliwią nam lepszą organizację. Chroniczny brak czasu i nieustanną presję odczuwają również osoby, które właśnie zyskały znacznie więcej obowiązków lub nadal się kształcą. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że niektóre zadania zaczniemy w takich przypadkach wykonywać po godzinach, na przykład wieczorami lub w weekendy. Na czas, który spędzamy w firmie bezpośrednio przekładają się również trudności z dojazdami lub tymczasowe zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników.


Przeczytaj również: Stres w pracy – jak z nim walczyć?


Równowaga między życiem osobistym a zawodowym – jak ją wprowadzić?

Wprowadzenie rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na sposób organizacji, atmosferę oraz współpracę między wszystkimi członkami zespołu należy dziś do podstawowych obowiązków pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że możemy zupełnie zignorować pierwsze znaki wypalenia lub przemęczenia. Jak sobie z nimi poradzić? Istnieje kilka ważnych kroków, które warto podjąć, kiedy zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym zaczyna stanowić problem.

  1. Zrób sobie przerwę i zwróć uwagę na swoje uczucia. Każdego dnia powinieneś mieć wystarczająco dużo czasu, żeby odpoczywać, uprawiać sport, efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi oraz koncentrować się na swoich pasjach. W ostatnim czasie wydaje się to zwyczajnie niemożliwe? Najlepiej, jeśli zatrzymasz się na moment i zastanowisz, jak wygląda Twój przykładowy dzień. Zwróć uwagę na szkodliwe nawyki i rzeczy, którym zdecydowanie poświęcasz zbyt wiele energii. Świadomość swoich uczuć oraz źródeł codziennych problemów pomoże Ci zdecydować, jakie zmiany warto wprowadzić.
  2. Ustal swoje priorytety. Przyznaj sobie określoną ilość czasu na wykonanie każdego zadania, które czeka Cię w ciągu dnia. Ustal, które z nich będą dla Ciebie najważniejsze i nie daj się rozproszyć osobom z Twojego otoczenia. Pamiętaj, że zasada ta obowiązuje nie tylko w miejscu pracy, ale również w domu lub podczas spotkania towarzyskiego. Często odbierasz telefony od współpracowników lub podejmujesz się niespodziewanych zadań, kiedy teoretycznie powinieneś poświęcić uwagę bliskim? Pamiętaj, że nie musisz być dostępny dla swojego pracodawcy przez całą dobę. Ustal wyraźną granicę między wszystkimi sferami swojego życia, która pomoże Ci zachować zdrową rutynę.
  3. Opracuj plan działania. Na tym etapie najprawdopodobniej wiesz już, jakie nawyki uniemożliwiają Ci zachowanie harmonii i równowagi. Jeśli chcesz uzyskać szerszy obraz sytuacji, zawsze możesz też poradzić się pozostałych domowników. Prawdopodobnie będą w stanie dotrzeć do źródeł problemów i spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy. Dopiero wtedy możesz rozważyć wszystkie alternatywy. Zrób listę rzeczy, których chcesz spróbować w najbliższej przyszłości, a następnie opisz krótko, jakie przyniosły efekty. Być może wszystko będzie znacznie prostsze, jeśli zaczniesz korzystać z narzędzi do organizacji czasu lub wybierzesz inną formę dojazdu?
  4. Komunikuj swoje potrzeby. Niektóre rzeczy warto na bieżąco konsultować z pracodawcą. Nie zakładaj, że przełożony jest świadomy Twoich obaw. Zwróć mu uwagę zawsze wtedy, kiedy oczekiwania lub wymagania okazują się zbyt duże. Pamiętaj jednak, aby podczas rozmowy zachować profesjonalizm. Tylko w ten sposób będziecie w stanie znaleźć kompromis, który zadowoli wszystkich zainteresowanych.
  5. Naucz się odmawiać. Niektórych okazji zwyczajnie nie można zmarnować. Kolejne szkolenie lub udział w ważnym projekcie przyniosą wiele satysfakcji i będą naprawdę dobrze wyglądać w CV. Nie oznacza to jednak, że powinieneś godzić się na każdą propozycję, którą otrzymasz od współpracowników lub kierownictwa. Nie pasują Ci dodatkowe godziny spędzane w pracy? Wyjazd koliduje z planami towarzyskimi? Asertywność jest pierwszym krokiem do zachowania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

Przeczytaj również: Jakich umiejętności szukają pracodawcy?Tagi
Czytaj więcej