Porady

5 punktów z Twojego CV, które o niczym nie mówią

Często korzystamy z szablonów CV lub wzorujemy się na dokumentach naszych znajomych powielając pewne sztampowe sformułowania. Które punkty z Twojego CV wymagają poprawy?

Ważne jest dbanie o swoją własną markę i jej postrzeganie przez rekruterów, a dobre CV jest jedną z podstaw. Jeśli rozsyłasz dużo aplikacji, a otrzymujesz niewiele odpowiedzi, prawdopodobnie z Twoimi dokumentami jest coś nie tak. Być może używasz sformułowań, które nic nie mówią? Bądź konkretny i umieszczaj w swoim CV informacje adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz. Ogólniki i utarte frazesy nie przyciągają uwagi i zabierają czas rekruterom. Których sformułowań powinieneś unikać?

Komunikatywny i punktualny

Właśnie tak określiłeś swoją osobowość w CV, prawda? Pierwszy błąd. CV powinno być profesjonalną i biznesową wizytówką, która zawierać będzie tylko najważniejsze informacje, które przydadzą się rekruterowi do określenia naszej atrakcyjności w kontekście danego stanowiska. Skup się na swoich umiejętnościach miękkich tylko jeśli pracodawca zwrócił na nie uwagę w ogłoszeniu.


Przeczytaj również: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?


Dobrze zarządzasz zespołem?

Nasze gratulacje! Ta cecha ma ogromne znaczenie na stanowiskach kierowniczych, jednak samo zapewnienie o takich umiejętnościach nie wystarczy. Jeśli faktycznie umiesz delegować zadania i motywować zespół, pochwal się swoimi osiągnięciami na tym polu. Napisz w CV iloma osobami zarządzałeś i jak Twój zespół realizował postawione mu cele.

Umiem obsługiwać komputer

To tak, jak spora część społeczeństwa. Nie liczy się to, że umiesz włączyć komputer i serfować po Internecie. Umiejętności, które potrzebne są w pracy różnią się w zależności od specyfiki zawodu i konkretnego stanowiska. Jeśli naprawdę chcesz się pochwalić swoimi umiejętnościami, wskaż nazwy systemów i programów komputerowych, które umiesz obsługiwać i z którymi dobrze sobie radzisz. Określ poziom swoich umiejętności i jeśli nimi dysponujesz, przedstaw certyfikaty i zaświadczenia.


Przeczytaj również: Jak nie pisać CV? Najczęściej popełniane błędy.


Znajomość języka angielskiego

Podobnie jak z obsługą komputera, nie wystarczy napisać ogólnie o znajomości języka angielskiego. Określ w CV swój poziom za pomocą Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (poziomy od A1 do C2) Pracodawca musi wiedzieć czy Twoja znajomość języka to tylko podstawowe słownictwo czy może biegłość w mowie i piśmie. Zdobyłeś certyfikat potwierdzający Twój poziom? Załącz go do CV.

Interesuję się kinem i sportem

To chyba jedne z najczęściej wpisywanych zainteresowań w CV (oczywiście zaraz obok literatury i muzyki). Unikaj takich ogólnych sformułowań, które o niczym nie mówią. Jeśli naprawdę interesujesz się kinem, to wskaż chociaż swojego ulubionego reżysera i pokaż, że naprawdę masz na ten temat wiedzę. Opis Twojego hobby powinien być konkretny – lepiej wybrać dwie aktywności z naszego wolnego czasu i poświęcić im linijkę, niż wymieniać 10 zainteresowań, z których żadne nie są prawdziwe. Dłuższy opis zainteresowań może pokazać rekruterowi konkretne cechy charakteru, które Cię opisują.


Tagi
Czytaj więcej