Porady

5 rzeczy, których lepiej nie mówić na rozmowie o pracę

Zostałeś zaproszony na spotkanie z pracodawcą? Pamiętaj, że niektóre odpowiedzi mogą naprawdę źle wpłynąć na Twój wizerunek, wywołać nerwowość u rozmówcy lub drastycznie zmniejszyć szanse na zatrudnienie. Oto lista 5 rzeczy, których lepiej nie mówić na rozmowie o pracę.

Głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest wybór spośród kandydatów tych, którzy w jak największym stopniu spełniają oczekiwania pracodawcy. Najważniejszą częścią każdego takiego spotkania jest pozyskanie informacji o osobie, która zgłosiła się na dane stanowisko. Prawdopodobnie prędzej czy później przyjdzie nam więc odpowiadać na pytania o wykształcenie, doświadczenie zawodowe, poglądy, opinie i plany na przyszłość. Szczególnie istotne z punktu widzenia ogłoszeniodawcy okazują się jednak często nie tylko nasze predyspozycje i kompetencje, ale też… sposób zachowania. Bezpośrednie spotkanie z kandydatem to idealna okazja, żeby poznać go bliżej, obserwować jego reakcje i sprawdzić, w jakim stopniu pasuje do określonej firmy. Co zrobić, by przekonać do siebie rekrutera? Jak uniknąć powszechnych błędów? Przedstawiamy 5 rzeczy, których lepiej nie mówić na rozmowie o pracę.

1. Nie mów o sobie źle

Niestety mamy tylko jedną szansę, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Co ciekawe, wynika ono nie tylko ze sposobu, w jaki się prezentujemy, ale także naszej mowy ciała. Osoba ubiegająca się o pracę wydaje się znacznie bardziej wiarygodna, jeśli jej gestykulacja, mimika, kontakt wzrokowy lub ton głosu współgrają z treścią wypowiedzi. Nie bez znaczenia ma być też utrzymywanie kontaktu wzrokowego – nawet jeśli w rzeczywistości wcale nie jesteśmy zbyt pewni siebie.

Zanim dostaniesz zaproszenie do udziału w następnym etapie rekrutacji, będziesz więc musiał przekonać pracodawcę, że jesteś godny zaufania, dobrze radzisz sobie pod presją i przyczynisz się do rozwoju organizacji. Najpierw jednak sam musisz w to uwierzyć. W przeciwnym wypadku będziesz wysyłać rozmówcy sprzeczne sygnały i zaprezentujesz się w wyjątkowo niekorzystnym świetle. Czego nie mówić na rozmowie o pracę? Przede wszystkim lepiej jest unikać dramatycznych, wciągających opowieści, które sugerują, że brakuje Ci umiejętności, wiedzy lub doświadczenia. Pamiętaj, że rozmówca prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie tak wyrozumiały, jak byłby przyjaciel lub członek rodziny. Dla bezpieczeństwa spróbuj więc przemilczeń pewne wpadki, nie zaczynaj też się krytykować, chyba że wcześniej zostaniesz o to poproszony.


Dowiedz się więcej: Pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej


2. Nie narzekaj na poprzednich pracodawców

Nawet jeśli masz naprawdę dobre portfolio, pracujesz w branży od wielu lat lub z łatwością posługujesz się językiem obcym, który będzie kluczowy na nowym stanowisku, wystarczy kilka źle dobranych słów, byś stracił szanse na zatrudnienie. Lubisz narzekać na poprzednich pracodawców, gospodarkę, niskie wynagrodzenie lub niepraktyczne studia? Pamiętaj, że nikt nie lubi przebywać w towarzystwie osób, które stale są niezadowolone i we wszystkim doszukują się ujemnych stron. To samo dotyczy Twoich przyszłych współpracowników.

Każdy rekruter na pierwszym miejscu stawia kandydatów, którzy są lojalni, godni zaufania i nie wprowadzą nieprzyjemnej, negatywnej atmosfery w zespole. Nie chcesz zdyskredytować się w jego oczach? Jeśli naprawdę musisz powiedzieć coś złego o firmie, w której pracowałeś, lepiej nie wdawaj się w szczegóły. Pracodawca z całą pewnością nie będzie zainteresowany Twoimi osobistymi dramatami, częstymi kłótniami z przełożonym lub szczegółami zatrudnienia, które powinny pozostać tajemnicą przedsiębiorstwa.


Przeczytaj również: Pytanie o zarobki na rozmowie o pracę – jak na nie odpowiedzieć?


3. Nie recytuj odpowiedzi z pamięci

Czasami najdrobniejsze, pozornie nieszkodliwe błędy, takie jak odpowiadanie monosylabami lub przesadne okazywanie zdenerwowania, miewają ogromny wpływ na wyniki rekrutacji. Chcesz, aby wszystko poszło zgodnie z planem? Zastanów się, co możesz zrobić, by zaprezentować się z dobrej strony. Specjaliści podkreślają, że największe szanse na sukces mają kandydaci, którzy jeszcze przed rozmową ćwiczą swoją mowę ciała, utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą i… przykładowe odpowiedzi na trudne, popularne pytania.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś ściśle trzymać się przykładów i wskazówek udostępnionych w sieci. Wręcz przeciwnie. Takie zachowanie wzbudza podejrzenia co do szczerości i uczciwości tego, co masz do powiedzenia. Wypowiedź będzie wydawała się znacznie bardziej naturalna i godna zaufania, jeśli zachowasz krótką pauzę po wybrzmieniu pytania, a gotowy szablon dopasujesz do swojego życiorysu. Pamiętaj, że wszystkie osoby zaproszone na wywiad mogły wcześniej zapoznać się z takimi samymi poradnikami i publikacjami. W rezultacie znacznie trudniej będzie Ci wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, udostępnić rekruterowi nowe, prawdziwe informacje na swój temat i sprawiać wrażenie, że doskonale wiesz, o czym mówisz.

4. Nie wdawaj się w rozmowę na tematy osobiste

Czego lepiej nie mówić na rozmowie o pracę? Najważniejsze, aby unikać trudnych, kontrowersyjnych tematów, których zazwyczaj nie poruszamy w towarzystwie nieznajomych. Na spotkaniu z pracodawcą zawsze dobrze więc zachować profesjonalizm. Niewskazane są między innymi długie, żywiołowe dyskusje o swoich poglądach politycznych, planach dotyczących założenia rodziny, życiu w Polsce lub przekonaniach religijnych. Osoba odpowiedzialna za selekcję kandydatów niespodziewanie poruszyła jedną z tych kwestii? Pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany do udzielania szczegółowych informacji o swoim życiu osobistym. Zamiast tego zawsze możesz uczciwie, spokojnie przyznać, że wolałbyś skoncentrować się na zagadnieniach istotnych z punktu widzenia rekrutacji, takich jak prezentacja stanowiska lub warunków zatrudnienia.


Przeczytaj również: Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?


5. Nie kłam

Tradycyjne podejście zakłada, że w ramach procesu doboru wszystkim kandydatom powinno się zadawać podobne, zatwierdzone przez pracodawcę pytania, które mogą dotyczyć m.in. ich życiorysu lub przebiegu kariery. Na podstawie udzielonych odpowiedzi da się stosunkowo łatwo wyłonić osoby, które pasują do specyfiki pracy i poradzą sobie z sugerowanym zakresem obowiązków. Na tym jednak nie kończy się zadanie rekruterów. Najpierw muszą oni jednak zweryfikować informacje, które znajdują się w dokumentach aplikacyjnych, a także sprawdzić ich praktyczne umiejętności.

Zastanawiasz się, jak przekonać do siebie rekrutera, nawet jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań zawartych w ogłoszeniu? Niezależnie od tego, jak potoczy się rozmowa, powinieneś przede wszystkim trzymać się faktów. Pamiętaj, że pracodawca w każdej chwili może sprawdzić Twoje referencje. Najgorszym, co możesz zrobić, jest więc kłamanie na temat swojego doświadczenia, kwalifikacji lub osiągnięć zawodowych. Prawda prędzej czy później wyjdzie przecież na jaw… a wtedy nie będzie już żadnego sposobu, by odzyskać stracone zaufanie. Zamiast na siłę ubiegać się o pracę, do której wyraźnie się nie kwalifikujesz, czasami lepiej więc poszukać pracodawcy, który naprawdę doceni posiadane przez Ciebie umiejętności i kompetencje.


Tagi
Czytaj więcej