Porady

5 sposobów na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Gdy planujesz zmiany w swojej karierze zawodowej zdobyte wykształcenie i doświadczenie to za mało, aby osiągnąć wymarzony sukces. Niezależnie od branży, w jakiej pracujesz, poszerzaj swoje kompetencje. W jaki sposób? Oto 5 sposobów na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe

To propozycja dla osób z wyższym wykształceniem, które tęsknią za studiowaniem. Często program studiów podyplomowych skupia się na wąskiej dziedzinie z danej branży i jest odpowiedzią na sytuację na rynku pracy. Kierunki są ustalane przez uczelnie, dlatego warto przejrzeć kilka ofert, aby sprawdzić, która z nich prowadzi interesujące nas zajęcia. Studia kończą się pracą zaliczeniową lub egzaminem, a student otrzymuje świadectwo, a nie dyplom. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj dwa semestry i są płatne.

Kursy online

Choć szkolenia stacjonarne wciąż prężnie działają, to jednak kursy online są przyszłością. Sam decydujesz, ile czasu dziennie poświecisz na naukę i kiedy zamierzasz to zrobić. Dzięki wideo zawsze wrócisz lub powtórzysz wybraną lekcję, gdy tylko poczujesz taką potrzebę. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, często możesz skontaktować się bezpośrednio z autorem lub zadać pytanie na specjalnej grupie szkoleniowej stworzonej dla uczestników danego kursu.

Gdzie szukać kursów online? W sieci bez problemu znajdziesz platformy e-learningowe ze szkoleniami z różnych dziedzin lub specjalistów organizujących cykliczne webinary. Przed zakupem sprawdź, czy wybrane źródło wiedzy ma dobre opinie, jest merytoryczne, a przekazywane informacje są sprawdzone i prawdziwe. W internecie nie brakuje oszustów.


Przeczytaj również: Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?


Kursy językowe

Znajomość języków obcych zawsze działa na Twoją korzyść. Ale bez obaw, nie musisz czytać Szekspira w oryginale, aby udowodnić, że faktycznie mówisz po angielsku. Pracodawcom często wystarczy, że potrafisz się komunikować w danym języku, klarownie wyrażając swoje myśli. Ogromnym atutem będzie swobodny styl wypowiedzi, który pokazuje Twoją pewność siebie i odporność na stres.

Warto odbyć kurs języka angielskiego, niemieckiego, a nawet rosyjskiego. To trzy najpopularniejsze języki, o jakie mogą dzisiaj zapytać pracodawcy (jednak wszystko zależy od branży oraz charakterystyki stanowiska). Znajomość francuskiego czy hiszpańskiego także będzie na plus. Pamiętaj, że samo wpisanie języków obcych do CV o niczym nie świadczy. Kłamstwo ma krótkie nogi i prawda szybko wyjdzie na jaw. Dlatego jeśli mówisz tylko po polsku, zapisz się na kurs językowy. Ta inwestycja naprawdę się opłaca!

Konferencje i meetupy

Spotkania z ludźmi z branży można porównać do nauki przez zabawę. Konferencje i meetupy to sposób na ciekawe spędzenie czasu, a jednocześnie nauczysz się czegoś nowego i poznasz specjalistów. Dowiesz się, jak działają inni, w jaki sposób rozwija się Twoja branża, jakie umiejętności liczą się teraz. Co więcej, udział w takim wydarzeniu może zaowocować przydatnymi kontaktami, które pozytywnie wpłyną na Twoją karierę zawodową. Mówiąc krótko, warto bywać!

Niektóre konferencje wystawiają certyfikat uczestnictwa, co często jest doceniane przez pracodawców. To sygnał dla nich, że lubisz poszerzać swoją wiedzę i być na bieżąco. Tylko jest jeden warunek – dobrze, jeśli konferencja, którą się chwalisz, odbyła się stosunkowo niedawno, a nie pięć lat temu.


Przeczytaj również: Jak stworzyć dobrą listę zadań i zrealizować wyznaczone cele?


Wiadomości z branży

Dodaj do ulubionych w przeglądarce strony i portale branżowe, zapisz się do newsletterów konkurencyjnych firm, śledź na Facebooku osoby specjalizujące się w tej samej dziedzinie co Ty. Jeśli chcesz wejść na wyższy poziom, nie ograniczaj się tylko do polskojęzycznych źródeł i korzystaj także z tych zagranicznych. W ten sposób regularnie będziesz otrzymywać dawkę wiedzy i newsów. Może coś Cię zaskoczy albo poznasz triki, które usprawnią Twoją pracę? Naprawdę warto! Po miesiącu lub dwóch będziesz mógł zweryfikować, które z nich faktycznie są dla Ciebie przydatne, a które lepiej odpuścić.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych ma sens

Człowiek uczy się przez całe życie także zawodowo. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest niezbędne, aby wykonywać swoje obowiązki, która daje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale i satysfakcję. Praca zajmuje nam średnio 1/3 doby, dlatego warto spędzić ten czas, robiąc to, co się lubi. Pamiętaj, że kwalifikacje możesz podnosić sam w wolnym czasie lub za zgodą pracodawcy. W drugim przypadku masz możliwość sfinansowania szkoleń przez firmę, otrzymania urlopu szkoleniowego i innych uprawnień.


Tagi
Czytaj więcej