
Porady
5 typów szefów, których najprawdopodobniej spotkasz
Jedno jest pewne. Nie ma dwóch zupełnie takich samych pracodawców. Zastanawiasz się, z kim aktualnie masz do czynienia? Sprawdź naszą listę najbardziej powszechnych styli zarządzania i dowiedz się, jak radzić sobie z przełożonym w nowej pracy.
5 typów szefów, na których możesz się natknąć na swojej drodze
Przełożony, który jest najlepszym przyjacielem, niedoszły mówca motywacyjny, a może biurokrata z piekła rodem? Jeśli właśnie zmieniłeś stanowisko i chcesz wiedzieć już na starcie, na jaki typ pracodawcy dokładnie trafiłeś, sprawdź nasze podpowiedzi. Pomożemy Ci zbudować pozytywne relacje z szefem już od pierwszych dni w nowej pracy!
-
Zadaniowy
Relacje z zespołem schodzą na dalszy plan. Tym, co liczy się najbardziej, jest doskonała organizacja, błyskawiczne rozwiązywanie problemów i śmiertelna skuteczność. Ten typ lidera jest uwielbiany przez swoich zwierzchników i nienawidzony przez podwładnych. Niestety, niezasłużenie. Ostatecznie to właśnie on jak nikt inny potrafi zmotywować do pracy. Czego możesz się po nim spodziewać? Przede wszystkim – profesjonalizmu. Kiedy trzeba, udzieli jasnych, dokładnych wskazówek. Będzie na bieżąco monitorować wyniki Twoich działań i upewni się, że jesteś maksymalnie zaangażowany. Każdy spadek formy wywoła natychmiastową reakcję. Chcesz na stałe zagrzać miejsce w jego zespole? Postaraj się być wydajny i przygotowany do pracy, zachowuj się zawsze stosownie do sytuacji, a kiedy tylko wrócisz do domu… zrób wszystko, aby się zrelaksować! Pamiętaj, że życie w ciągłym napięciu i stresie może mieć poważne konsekwencje, których nie wynagrodzi nawet największy zawodowy sukces.
Przeczytaj również: Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym?
-
Demokratyczny
Wydaje się chory, kiedy musi udzielić nagany i nigdy nie ma zbyt wysokich wymagań. To wymarzony rodzaj szefa dla wszystkich, którzy najbardziej cenią harmonijną, pozytywną atmosferę i przyjazne relacje. Możesz być pewien, że ten przełożony będzie doskonale wiedział, jakie masz zainteresowania, potrzeby i zawodowe aspiracje. Normą będą też swobodne pogawędki w przerwie na lunch, dobre porady oraz motywacyjne przemówienia, które postawią Cię na nogi w krytycznej sytuacji. Chociaż może Ci się wydawać, że ten typ lidera to prawdziwy skarb, lepiej zachowaj ostrożność. Tylko wewnętrzna dyscyplina może Cię na dłuższą metę uchronić przed gwałtownym spadkiem wyników i służbowych osiągnięć.
Przeczytaj również: Jak stworzyć dobrą listę zadań i zrealizować cele?
-
Bierny
Próżno spodziewać się od niego większych ingerencji. Bierny przełożony nie będzie szczególnie nastawiony ani na relacje międzyludzkie, ani na cele produkcyjne. Jeśli ktokolwiek jest w stanie odkryć sposób, jak przy najmniejszym możliwym wysiłku doprowadzić projekt do końca i utrzymać zespół w całości, będzie to właśnie on. W firmie od lat stosuje się te same rozwiązania? Musisz czekać wieczność na każdą decyzję? Najlepiej uzbroić się w cierpliwość. Tylko wtedy zagrzejesz tu miejsce na dłużej.
-
Pośredni
Ma najbardziej kompleksowe podejście. Potrafi zachować zdrowy kompromis pomiędzy dbałością o satysfakcję pracowników a interesami firmy. Wie, kiedy i w jaki sposób wspierać członków zespołu oraz co zrobić, aby ich praca była efektywna. Nie boi się też nieco bardziej kreatywnego podejścia do problemów. Trafiłeś na ten typ szefa? Masz szczęście! Chociaż podobno nie istnieje jeden najlepszy styl zarządzania, ten jest niebezpiecznie blisko ideału.
-
Motywator
Wszędzie go pełno. Każdemu przekazuje pomysły, zachęca do większej samodzielności i nieustannie podsuwa pod nos informacje o szkoleniach, konferencjach i kursach zawodowych w Twojej okolicy. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych, a szklanka jest zawsze do połowy pełna! Zależy Ci na naprawdę owocnej współpracy? Spróbuj wykazać się inicjatywą! Ten typ szefa jak żaden inny potrafi docenić energię, kreatywność i chęci do działania. Unikaj natomiast wiecznego narzekania, spóźnialstwa i odkładania rzeczy na później.