Aktualność Porady

7 oznak, że czas zmienić pracę

Czujesz, że dopada Cię wypalenie i zastanawiasz się, czy to nie pora na zmianę pracy? Podajemy kilka sygnałów, które sugerują, że czas najwyższy zadbać o swoją karierę zawodową.

Decyzja o zmianie zatrudnienia nie jest łatwa, mimo że czasami sami czujemy, że tkwimy w martwym punkcie, a codzienne chodzenie do pracy przestaje sprawiać nam jakąkolwiek przyjemność. Przed odejściem warto zastanowić się, z czego wynika nasza frustracja i obiektywnie ocenić sytuację, aby upewnić się czy, na przykład, rozmowa z przełożonym nie rozwiąże naszych problemów. Warto także zweryfikować, czy obecne zatrudnienie oferuje nam odpowiednie możliwości. W jaki sposób można się o tym przekonać? Oto kilka sygnałów…

Niekończąca się rutyna

Rutyna to nieodłączny element każdej pracy i trzeba ją zaakceptować. Czasami wynika ona ze specyfiki zawodu. Jednak mądry pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że nudne, codzienne zajęcia i brak wyzwań to najszybsza droga do zawodowego wypalenia. Dlatego jeśli nie oferuje on swoim pracownikom możliwości rozwijania swoich umiejętności, poszerzania zakresu obowiązków czy możliwości awansu, może spodziewać się, że nie będą oni czuli się związani ze swoją firmą.

Brak zainteresowania i wsparcia

Na rynku pracownika coraz rzadziej spotyka się sytuacje, kiedy pracodawca traktuje swoich zatrudnionych jedynie jako zasoby niezbędne do osiągania określonych celów. Nowoczesne firmy starają się wspierać swoich pracowników w rozwoju, oferując im szkolenia, warsztaty, wyjazdy na konferencje albo branżowe eventy. Jeśli tego brakuje w Twoim zakładzie pracy i nic nie wskazuje na to, aby się to miało zmienić, warto rozważyć zmianę firmy na taką, która da możliwość nabywania nowych umiejętności i osiągania nowych celów zawodowych.

Niesprawiedliwe i niejasne zasady awansu

Szef jawnie faworyzuje grupę pracowników, zapewniając im regularne podwyżki i awanse, zamiast posługiwać się jawnymi i przejrzystymi kryteriami oceny zespołu? To silny sygnał, że praca w takim przedsiębiorstwie nie pozwoli Ci na rozwinięcie skrzydeł.

Niewielkie szanse na zmiany

Rozwój technologii, zmieniający się rynek pracy, nowe przyzwyczajenia klientów sprawiają, że firmy muszą nieustannie odświeżać swoją strategię, inwestować w innowacje i dążyć do optymalizacji pracy. Mimo to w Twoim zakładzie pracy ciągle brakuje niezbędnego oprogramowania, od lat nic się nie zmienia, a Twoi przełożeni niechętnie słuchają Twoich sugestii? To znak, że masz do czynienia z osobami, które nie lubią pracowników przejmujących inicjatywę, a Twoje wysiłki za chwilę nie zdadzą się na nic wobec dynamicznych działań konkurencji. Największe niebezpieczeństwo, na jakie się narażasz, pracując w takiej firmie to jednak fakt, że po zakończeniu w niej pracy Twoje umiejętności nie będą dostosowane do potrzeb rynku pracy i trudniej Ci będzie podjąć nowe zatrudnienie.

Inny system wartości

Wbrew pozorom różnice między Twoimi wartościami, a wartościami, które wyznaje Twoja firma, mogą przyczynić się do Twojej frustracji i obniżać entuzjazm, związany z wykonywaniem codziennych obowiązków. Jeśli nie podoba Ci się podejście przełożonych do pewnych aspektów etycznych, środowiskowych czy społecznych, dobrze się zastanów, czy chcesz wiązać z nimi swoją przyszłość.

Brak integracji w zespole

Budowanie zespołu to złożony proces, a osobą odpowiedzialną za to, aby relacje między pracownikami były zdrowe, jest przełożony – szef lub menadżer. To on powinien dbać, aby nowi pracownicy szybko integrowali się z zespołem, a ogólna atmosfera pozwalała na sprawne rozwiązywanie konfliktów i profesjonalną współpracę. Nie zawsze się tak jednak dzieje. Jeśli wiesz, że zrobiłeś, co w Twojej mocy, aby się zintegrować z resztą pracowników, ale nadal czujesz, że nie jesteś ważnym elementem zespołu, nie warto działać na siłę.

Firma nie prosperuje

Wiesz z wiarygodnych źródeł, że zatrudniające Cię przedsiębiorstwo tonie w długach, zamyka kolejne oddziały, nie podejmuje nowych zleceń albo zwalnia pracowników? Nie czekaj, aż firma pójdzie na dno, a Twój pracodawca poinformuje Cię o sytuacji, kiedy będzie już za późno i zostaniesz bez środków do życia z dnia na dzień.

 


Chcesz pracować w nowoczesnym przedsiębiorstwie o stabilnej pozycji na rynku, oferującym możliwości rozwoju i awansu? Sprawdź najnowsze >> oferty pracy w Nowej Soli!


Tagi
Czytaj więcej