Aktualność

79% zadowolonych ze swojej pracy

Konfederacja Lewiatan opublikowała wyniki badania Monitor Rynku Pracy, z którego jasno wynika, że aż 79% Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy. To rekord.

Umowa na czas nieokreślony

Chociaż badania nie sugerują tego wprost, można po nich wnioskować, że pracownicy dużo bardziej cenią umowę o pracę na czas nieokreślony. Osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej częściej poszukują nowej pracy niż osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Prawdopodobnie oznacza to, że dla pracowników bardzo istotne jest bezpieczeństwo pracy i jej stabilność. Zdaje się to potwierdzać wynik badania – 35% osób, które zmieniły pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy zrobiło to z powodu korzystniejszej formy zatrudnienia.


Przeczytaj również: W powiecie brakuje elektromonterów


Mobilność

Według badania Monitor Rynku Pracy, aż 42% Polaków dojeżdża do miejsca pracy. Do grupy tej osób zaliczają się osoby, które codziennie jadą do innej miejscowości oraz takie, które mieszkają przez tydzień w miejscowości, w której pracują i takie, dla których praca wiąże się z czasową przeprowadzką do innego miejsca. Podstawowym motywem pracy poza miejscem zamieszkania jest dobra oferta finansowa. Najczęściej zauważa się migrację małych miast i wsi do większych aglomeracji. Prawdopodobnie świadczy to o braku miejsc pracy w mniejszych ośrodkach.


Przeczytaj również: XVII Targi Pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim


Wysoki poziom satysfakcji

79% osób pracujących jest zadowolonych ze swojego zatrudnienia. Jak przyznają twórcy badania to nowy rekord. Aż 4 na 5 Polaków zadeklarowało czerpanie satysfakcji ze swojej pracy. W poprzednich dwóch edycjach badania odsetek ten oscylował w okolicach 72%. Ze swojej pracy cieszą się głównie mieszkańcy południowej i północnej Polski, wśród nich są menadżerowie wyższego szczebla, specjaliści i kierownicy. Tylko 64% mistrzów i brygadzistów deklaruje zadowolenie z obecnej sytuacji zawodowej.

Cały raport można znaleźć na stronie badania.


Tagi
Czytaj więcej