Wydarzenia

Akademia Aktywnego Mieszkańca w Nowej Soli, czyli jak działać w lokalnej społeczności

Skąd czerpać informacje publiczne? Jak przebiega konsultacja społeczna? Jakie są zasady obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań uzyskasz 18 oraz 23 listopada w ramach Akademii Aktywnego Mieszkańca.

Akademia Aktywnego Mieszkańca – O czym i dla kogo?

Szkolenie Akademii Aktywnego Mieszkańca to wartościowe źródło wiedzy. Dowiesz się z niego między innymi czym jest inicjatywa lokalna, jak działają ciała konsultacyjne i jakie korzyści daje budżet obywatelski. Dodatkowo trenerzy nauczą Cię, jak poprawnie wypełniać i składać pisma urzędowe, takie jak skargi, wnioski czy petycje.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Spotkanie to jest kierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, mieszkańców oraz radnych z terenu Nowej Soli.

Szkolenie z doświadczonymi działaczami

Czerpanie wiedzy od ekspertów z dziedziny to czysta przyjemność. Dlatego na szkolenie zaproszono trenerów, którzy znają te zagadnienia od podszewki. Iwona Janicka i Szymon Osowski, bo o nich mowa, pochylą się nad tematem działań w lokalnej społeczności i podpowiedzą, jak się zaangażować oraz jak się udzielać. Oboje mają duże doświadczenie w tym zakresie, bo sami aktywnie zajmują się sprawami społecznymi i obywatelskimi.

Iwona Janicka to działaczka obywatelska i samorządowa, animatorka lokalna i polityk. Od 2017-2022 zasiadała w zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, a obecnie jest częścią komitetu monitorującego program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Swoją wiedzą podzieli się z mieszkańcami Nowej Soli już 18 listopada.

Z kolei 23 listopada w Morawskiej Salce zawita Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Od 2012 widnieje w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce według Dziennika Gazeta Prawna – w 2014 roku zajął 9 miejsce. W centrum jego zainteresowań jest kwestia tworzenia prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich. Zajmuje się także informacją publiczną, funduszami sołeckimi oraz prawnymi aspektami działania administracji.

Kiedy odbędzie się szkolenie?

Szkolenie odbędzie się w dwóch kolejnych sobotach: 18 listopada 2023 r. poprowadzi je Iwona Janicka, 25 listopada 2023 r. trenerem będzie Szymon Osowski. Obydwa szkolenia rozpoczynają się o godzinie 10.00 i kończą o godzinie 16.00.

Organizatorzy zachęcają, aby wziąć udział w obu częściach szkoleniach, jednak zaznaczają, że udział w pojedynczym szkoleniu jest również możliwy. Liczb miejsc jest ograniczona. Po więcej informacji dotyczących szkolenia Akademii Aktywnego Mieszkańca zgłoś się do Urzędu Miejskiego w Nowej Soli lub Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Czas:
• Część 1: 18 listopada 2023 r. (sobota), godz. 10.00 – 16.00
• Część 2: 25 listopada 2023 r. (sobota), godz. 10.00 – 16.00

Miejsce:
Morawska Salka, ul. Żeromskiego 7a w Nowej Soli

Kontakt:
Urząd Miejski w Nowej Soli
Elżbieta Zienkowicz
tel. 68 452 60 86
zienkowicz@nowasol.pl
Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
Adam Szulczewski
a.szulczewski@fundacjacp.org
tel. 533 316 283


Tagi
Czytaj więcej