Porady

Aktywność w miejscu pracy – jak ją utrzymać?

Pracownik, który wiele godzin spędza przy służbowym laptopie lub stercie ważnych dokumentów, bardzo szybko zaczyna czuć się zmęczony i ospały. Uporczywy ból pleców skutecznie uniemożliwia Ci wieczorny odpoczynek? Czasami nie potrafisz zmotywować się do działania? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na codzienną aktywność w miejscu pracy.

Aktywność w miejscu pracy – dlaczego jest taka ważna?

Na przełomie kwietnia i maja 2020 roku Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przyjrzał się temu, jak osoby pracujące w domu budują zdrowe warunki pracy oraz aktywności fizycznej. Niestety, wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Podczas gdy większość przedsiębiorstw zdecydowało się wprowadzić tryb zdalny, a aktywność pracowników została jeszcze bardziej ograniczona przez stan epidemiczny, odsetek osób uprawiających sport przynajmniej raz w tygodniu zmalał z 66% do 50%.

Co ważne, wszystkie opublikowane do tej pory raporty jednoznacznie pokazują, że pozostawanie w pozycji siedzącej przez dłuższy czas, szczególnie jeśli niewłaściwie zorganizujemy czas lub środowisko pracy, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Niezależnie od tego, czy obowiązki służbowe wykonujemy w domu, czy też każdego dnia przychodzimy do biura, ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji, dobrego samopoczucia oraz skutecznej walki ze stresem, bólami głowy i odrętwieniem ma zadbanie o regularną aktywność w miejscu pracy. Jakie rozwiązania proponują specjaliści? Wśród oficjalnych zaleceń znalazły się między innymi: częsta zmiana pozycji ciała z siedzącej na stojącą, budowanie pozytywnych nawyków ruchowych, chodzenie oraz częste, niedługie przerwy po krótkich okresach spędzonych przy komputerze. Co jeszcze może okazać się pomocne?


Przeczytaj również: Poranna rutyna przed pracą zdalną – jak o nią zadbać?


Jak pozostać aktywnym pomimo pracy biurowej?

Aktywizowaniem swoich członków zespołu coraz częściej interesują się pracodawcy. W nowoczesnych przedsiębiorstwach bardzo często proponuje się m.in. korzystanie ze schodów zamiast windy, organizowanie spotkań na stojąco oraz krótkie spacery po budynku firmy, które mają pomóc oderwać się od dokumentów lub sprzętu elektronicznego. Bardzo ważne okazuje się też przygotowanie stanowiska, które pomoże zachować prawidłową postawę, a jednocześnie zachęci nas do regularnych okresów aktywności. Jak tego dokonać?

Przykładowo, zamiast przechowywać najczęściej używane przedmioty w zasięgu ręki, możesz ułożyć je w taki sposób, aby móc wstać i rozciągnąć się zawsze wtedy, kiedy chcesz sięgnąć po następny kubek wody lub biurowe akcesoria. W wolnej chwili spróbuj przejść się po korytarzu, aby porozmawiać ze współpracownikami i zacznij parkować samochód nieco dalej od wejścia. Dobrym pomysłem są też biurka do pracy na stojąco – o ile nie będziesz korzystać z nich przez cały czas. Pamiętaj, aby we wszystkim zachować umiar. Wystarczy, że zmienisz szkodliwe nawyki oraz zaczniesz ćwiczyć przynajmniej przez kwadrans lub pół godziny każdego dnia, aby cieszyć się doskonałym zdrowiem i mieć więcej energii do działania.


Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?Tagi
Czytaj więcej