
Porady
Aplikujesz na praktyki lub staż? Przejrzyj swoje CV.
Planujesz aplikować na praktyki lub staż w wybranej firmie? Pamiętaj, że takich kandydatów jest wielu! Dobrze przygotuj swoje CV i przekonaj pracodawcę, że to właśnie Ty zasługujesz na szansę. Jak to zrobić?
Praktyki – dlaczego są przydatne?
Niektóre szkoły średnie i uczelnie wyższe wymagają od swoich uczniów odbycia praktyk zawodowych. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w różnego rodzaju przedsiębiorstwach czy instytucjach publicznych to szansa dla młodych osób na zdobycie doświadczenia, poznania środowiska i upewnienia się, że pobrali odpowiedną decyzję o ścieżce zawodowej. Nie każdy uczeń lub student musi jednak odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe. W takim przypadku mimo wszystko zachęcamy do szukania na własną rękę miejsca, w którym takie kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne przeszkolenie będzie możliwe. Dlaczego?
Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!
Praktyki i staż to najlepszy moment na poznawanie siebie i swoich oczekiwań względem przyszłej pracy. Takie doświadczenie jest szczególnie polecane osobom, które jeszcze nie do końca wiedzą, co chcą robić w przyszłości, albo czy wybrały dobry kierunek edukacji. Praktyki to ostatni moment na zorientowanie się, na czym polegać będzie przyszła praca i zbieranie doświadczenia. To już w zasadzie ostatnia chwila na bezkarne popełnianie błędów. Na praktykach próbuj nowych rzeczy i wyciągaj wnioski ze swoich działań – zarówno osiągnięć, jak i niepowodzeń. Praktyki to też czas, w którym możesz sprawdzić, czy to, czego uczyłeś się w szkole jest przydatne w codziennej pracy.
Jak napisać CV na praktyki?
Pamiętaj, że kandydatów na praktyki lub staż jest wielu! Dobrze przygotuj swoje CV i przekonaj pracodawcę, że to właśnie Ty zasługujesz na szansę. Jak to zrobić?
Zacznij od podsumowania zawodowego
Każde dobre CV powinno zaczynać się krótkim podsumowaniem zawodowym. Nie martw się, jeśli nie posiadasz jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego (bo niby kiedy miałeś je zdobyć?), ta sekcja to miejsce, w którym możesz krótko opisać siebie i określić swoje plany na przyszłość i cele, do których dążysz. Po analizie tego fragmentu, rekruter będzie wiedział, czy Twoje ambicje są zbieżne z kierunkiem rozwoju firmy i jej polityką.
Opisz aktywności uczniowskie/studenckie
Działasz w kole naukowym? Organizujesz ze znajomymi debaty oksfordzkie? A może działasz w ramach jakiegoś stowarzyszenia lub fundacji? Umieść to wszystko w swoim CV! Jeśli wydaje Ci się, że ta wiedza w żaden sposób nie przyda się rekruterom, jesteś w błędzie! Takie aktywności pozaszkolne pokazują Ciebie jako osobę aktywną i zaangażowaną, która szuka różnych możliwości i nie zamyka się na jedną dziedzinę.
Brak Ci doświadczenia zawodowego? Skup się na umiejętnościach!
W CV można umieścić prace dorywcze lub wakacyjne. Obok nich istotne są jeszcze umiejętności, które posiadasz. Wpisz w CV wszystkie ukończone kursy lub studia, a także znajomość języków obcych czy obsługi programów komputerowych. Pamiętaj, żeby dokładnie określić poziom, na jakim są Twoje zdolności.
Umiejętności twarde to nie wszystko. Wyodrębnij w swoim CV miejsce na kompetencje miękkie, które także pełnią ważną rolę w każdej pracy.
Czym są umiejętności miękkie? Sprawdź: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?
Pochwal się swoimi zainteresowaniami
Chociaż wiele osób traktuje ten element CV po macoszemu, może on przynieść wiele korzyści i pomóc w otrzymaniu miejsca na praktykach lub stażu. Jeśli postawisz na wpisanie swoich prawdziwych zainteresowań, a nie pospolitych ogólników, rekruter może wyczytać z nich jaką osobą jesteś.
Zadbaj o wygląd i strukturę
To, że jesteś młodą osobą bez doświadczenia zawodowego nie będzie usprawiedliwiać mało profesjonalnego wyglądu Twojego CV. Zadbaj o to, by było one estetyczne i schludne, a także dobrze zaprojektowane. W Internecie znajdziesz wiele darmowych generatorów, wzorów i szablonów, z których możesz korzystać.