Aktualność Porady

Awans zawodowy – czego unikać podczas rozmowy?

Rozmowa o awansie to jeden z bardziej stresujących momentów dla większości pracowników. Czego unikać żeby zwiększyć swoje szanse, że zakończy się pozytywnie? Przygotowaliśmy listę, która pozwoli uniknąć niepotrzebnych wpadek i pozwoli pozostawić i Tobie, i przełożonemu pozytywne wrażenie.

Jeśli jesteś głęboko przekonany, że zasługujesz na awans, a przełożony czy szef milczy w temacie, warto wziąć sprawy w swoje ręce i samemu udać się na szczerą rozmowę z odpowiednią osobą. W ostatnim artykule podpowiadaliśmy jakich argumentów możesz użyć starając się o awans. Dziś zajmiemy się drugą stroną medalu, która pozwoli Ci dobrze przygotować się do tej ważnej rozmowy. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje awansu i Twoje atuty

Zanim przejdziemy do sedna przypomnijmy, jakie wyróżniamy awanse i czym się one charakteryzują:

 • Awans pionowy – to objęcie wyższego stanowiska, często kierowniczego. Wiąże się ze zwiększeniem odpowiedzialności i rozszerzeniem dotychczasowych obowiązków. Jeden z najbardziej popularnych i pożądanych. Świadczy o biegłości pracownika i zadowoleniu oraz zaufaniu, jakim darzy go pracodawca. Powiązany jest z wyższą wypłatą.
 • Awans poziomy – zazwyczaj jest to przeniesienie na stanowisko o podobnym profilu tylko np. w innym dziale. Zatrudniony przejmuje inne obowiązki, ale jest tej samej rangi pracownikiem, tylko o innej nazwie stanowiska. Niekoniecznie wiąże się to z podwyżką, ale mogą wystąpić dodatkowe benefity czy udogodnienia, jak na przykład zmiana środowiska pracy albo wykorzystanie mocnych stron pracownika, co przekłada się na jego większą satysfakcję z pracy.
 • Awans płacowy – podwyższenie wypłaty, za którą nie idą dodatkowe obowiązki czy nowe stanowisko. Pracodawca w ten sposób docenia pracownika, jednak bez zmieniania jego pozycji w firmie.

W poprzednim artykule szczegółowo omawialiśmy przykładowe cechy i argumenty, które możesz sobie przygotować jako bazę do rozmowy.

Przypomnijmy, jakie możesz mieć asy w rękawie:

 • Sumienność,
 • Twoje zaangażowanie,
 • Skuteczność,
 • Zdolności przywódcze,
 • Doskonałe opanowanie obowiązków na dotychczasowym stanowisku,
 • Pomysłowość,
 • Chęć rozwoju,
 • Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Pamiętaj, że nie wystarczy ich wymienić, przygotuj sobie konkretne sytuacje i przykłady na poparcie swych słów. To najlepiej działa na przełożonych – fakty, dowody i tzw. twarde dane, czyli np. liczby.


Przeczytaj więcej na ten temat: Awans zawodowy – jakich argumentów użyć, żeby go dostać?Jakich błędów unikać?

Niełatwo przewidzieć reakcję przełożonego na podjęcie przez Ciebie próby rozmowy o awansie. Dlatego pamiętaj, żeby go nie zaskakiwać i nie oczekiwać natychmiastowej rozmowy, bo może nie mieć na to w danej chwili przestrzeni. Zasygnalizuj wcześniej, że chcesz porozmawiać o swojej pracy i przyszłości w firmie, i wspólnie ustalcie dogodny termin. Za to masz wpływ absolutny na swoje zachowanie. Możesz zatem postarać się uniknąć błędów, które mogą zadziałać na Twoją niekorzyść. Jakie to mogą być błędy? Zapoznaj się z naszą czeklistą.

 • Emocjonalne podejście

Rozmowa powinna być rzeczowa, konkretna, merytoryczna i pozbawiona zbędnych emocji. Pamiętaj, że jesteście w pracy i dogadujecie niuanse przyszłej współpracy. Umawianie się z pracodawcą na rozmowę o awans pod wpływem emocji to też nie jest dobre rozwiązanie. Szczególnie, gdy bodźcem był np. awans kolegi, co wywołało uczucie zazdrości.

 • Zarozumiałość

Podejście do tematu ze zbytnią siebie pewnością czy arogancją nie zostanie odebrane na Twoją korzyść. Pułapką bywa myślenie o staraniu się o awans w kategoriach walki. Nastaw się na szczerą rozmowę, której efektem ma być wspólne wypracowanie sposób, by zwiększyć Twoją efektywność i motywację do pracy. Stawiaj na silne argumenty i wyliczenia, ale unikaj butę i krnąbrności, bo zaprzeczają profesjonalizmowi.

 • Brak merytorycznych argumentów

To ważna rozmowa, do której warto się skrupulatnie przygotować. Sporządzi sobie krótką listę swoich argumentów i sukcesów. Pamiętaj o tzw. twardych danych, czyli liczbach, wykresach czy procentowych wyliczeniach. Podaj tylko merytoryczne argumenty, które mają potwierdzenie w rzeczywistości. Jeśli chcesz wskazać swoje dobre, przydatne w firmie cechy charakteru, podeprzyj je konkretnymi przykładami.

 • Po trupach do celu

Pamiętaj, że poza treścią ważna jest forma. Przemyśl, jak przedstawić wskazanie swoich umiejętności na tle grupy żeby nie zostało to zrozumiane jako wykorzystywanie potknięć i błędów innych. Większość przełożonych nie patrzy przychylnie na takie osoby. Żeby kierować zespołem musisz doskonale rozumieć n czym polega współpraca i zespół.

 • Grożenie odejściem

To nie jest dobra taktyka. Nie daj się ponieść emocjom, nawet jeśli faktycznie czujesz, że jeśli nie zostaniesz awansowany to będziesz szukał innej opcji. Nawet jeśli rozmowa nie będzie szła po Twojej myśli bądź opanowany. To nie jedyna możliwość czy szansa w Twoim życiu. Nie pal mostów, na których stoisz. Zawsze możesz podjąć temat po przerwie.

Powodzenia!


Tagi
Czytaj więcej