Aktualność Porady

Awans zawodowy – jakich argumentów użyć żeby go dostać?

Awans zawodowy to marzenie i cel wielu osób. Oznacza nie tylko rozwój kariery, większą satysfakcję z pracy i szansę na zawodowe spełnienie, ale najczęściej także wyższe wynagrodzenie. Jakich argumentów do awansu możesz użyć? Czy w ogóle masz na niego szansę? Zapraszamy do lektury.

Praca na obecnym stanowisku nie sprawia Ci już satysfakcji? Wykonujesz ją długo i czujesz, że jesteś gotów, by podołać nowym wyzwaniom? Zapewne zaczynasz zatem myśleć o awansie. Do kogo należy pierwszy krok? Do pracodawcy czy pracownika? Często pracownicy czekają aż ta propozycja wyjdzie z inicjatywy przełożonego czy szefa, ale czas mija i ten moment nie następuje. Bywa, że temat awansów w firmie jest chowany pod dywan, a przełożony czeka, aż zatrudniony sam się upomni. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jeśli jesteś głęboko przekonany, że zasługujesz na awans, warto wziąć sprawy w swoje ręce i udać się na szczerą rozmowę z przełożonym. Jakich argumentów użyć? Jak udowodnić, że to właśnie Ty nadajesz się do objęcia wyższego stanowiska? Postaramy się podpowiedzieć.

Awans niejedno ma imię

Coraz więcej firm stosuje przejrzystą politykę awansów i ma jasno określone zasady dotyczące objęcia wyższego stanowiska. Narzucają to też unijne regulacje i najnowsze zmiany w Kodeksie pracy. Pracownicy mogą więc wspinać się po szczeblach kariery i otrzymać awans zawodowy według wytycznych, jeśli uda im się spełnić z góry ustalone wymagania. Awans wiąże się zazwyczaj z rozszerzeniem dostępów, zwiększeniem odpowiedzialności czy udziałem w tworzeniu nowych projektów oraz/albo wyższą pensją. W przypadku, gdy pracodawca nie wychodzi z inicjatywą, to rozmowa związana z awansem zawodowym może wyjść od pracownika. Awans awansowi nierówny.

Rodzaje awansów zawodowych

  • Awans pionowy – to objęcie wyższego stanowiska, często kierowniczego. To zwiększenie odpowiedzialności i rozszerzenie dotychczasowych obowiązków pracowniczych. Z reguły awans pionowy jest najbardziej pożądanym typem awansu i najbardziej naturalnym, świadczy o zadowoleniu z pracy wykonywanej przez pracownika oraz o zaufaniu, jakim darzy go pracodawca. To także wyższa wypłata.
  • Awans poziomy – to zmiana stanowiska w firmie, przejście w inny obszar działań. Może się wiązać z objęciem obowiązków na tym samym szczeblu firmowym, czyli inne obowiązki, ale tej samej rangi pracownik. Zazwyczaj jest to przeniesienie na stanowisko o podobnym profilu tylko np. w innym dziale. Z reguły nie wiąże się to z nobilitacją finansową, jednak mogą wystąpić dodatkowe benefity lub udogodnienia, czyli zmianę środowiska bądź wykorzystanie mocnych stron pracownika, co przełoży się na jego większą satysfakcję z pracy.
  • Awans płacowy – ten rodzaj awansu wiąże się po prostu z podwyższeniem wypłaty, za którą nie idą dodatkowe obowiązki i nowe stanowisko. Pracodawca w ten sposób docenia pracownika, jednak bez zmieniania jego pozycji w firmie.

Awans zawodowy - jakich argumentów użyć żeby go dostać?

Kto może starać się o wyższe stanowisko?

O awans może starać się każdy pracownik, jednak to nie oznacza, że wszyscy mają takie same szanse. W wielu firmach awans zależy przede wszystkim od stażu pracy, czyli po prostu doświadczenia zawodowego. Osoby, które pracują na obecnym stanowisku minimum 2-3 lata są już zazwyczaj uznawane za doświadczone. W niektórych przypadkach, jeśli pracownik szybko się rozwija i poszerza swoje kompetencje zawodowe, ten proces jest szybszy. W związku z tym szybciej może ubiegać się o awans. Jest to także możliwe, gdy od momentu zatrudnienia pracownik nabył nowe umiejętności. Zaliczają się do tego kursy zawodowe, szkolenia czy studia podyplomowe. Nowe kompetencje to zrozumiały powód awansu, ponieważ dzięki nim wzrasta siła pracownika na rynku pracy, a zatem ma szansę na pracę na wyższym stanowisku. Dlatego, jeśli pracodawca nie doceni takiej osoby, może być to dla pracownika sygnałem do poszukiwań innej pracy.

Warto też pomyśleć o awansie, jeśli wykonujesz swoje obowiązki z oddaniem i lojalnością. Zaangażowanie bowiem to jedna z istotniejszych cech idealnego pracownika. Jeśli zatem od lat skrupulatnie wypełniasz polecenia przełożonego, a nie przekłada się to na Twoje wynagrodzenie, wzrost zaufania czy większe kompetencje pracownicze w firmie, to możesz reagować. Oddany, zaufany pracownik jest cennym zasobem każdego przedsiębiorstwa.

Jakich argumentów użyć starając się o awans?

Bądźmy szczerzy – rozmowy o awansie to „nie są rurki z kremem”, nie przychodzą łatwo. Większość ludzi zwyczajnie nie ma w nich zbyt wielkiej wprawy, a może nawet nigdy ich nie przeprowadzało, a nieznane budzi lęk. Dodatkowo pracownik jest zaangażowany emocjonalnie, a wtedy najtrudniej, niekiedy także czuje, że podjęcie tematu jest ryzykowne.

Sprawa jest prostsza, gdy propozycję awansu składa pracodawca. Wystarczy wówczas odrzucić lub przyjąć awans i dograć szczegóły. Jeśli jednak praca na tym samym stanowisku przez wiele lat nie zaowocowała rozmową zainicjowaną przez szefa, warto samemu iść na spotkanie z przełożonym i wyjaśnić, dlaczego uważasz, że zasługujesz na awans. W niektórych firmach trzeba wejść na drogę formalną, czyli napisać podanie. Jakich atutów możesz użyć? Przeanalizujmy najczęstsze przykłady argumentów, które mogą świadczyć na Twoją korzyść.

  • Jesteś zaangażowany

Twój stosunek do powierzonych obowiązków jest bardzo istotny. Najlepiej postrzegani są pracownicy, którzy wykonują swoje zadania ze skupieniem, ale i entuzjazmem. Dzięki codziennemu zaangażowaniu pracodawca może mieć poczucie, że autentycznie dbasz o sukces firmy. Twoje zaangażowanie może się także przejawiać w poczuciu misji albo codzienne życie zespołu. Zaangażowanie jest bardzo pożądane i powinno zostać docenione.

  • Jesteś sumienny

Dokładność i staranność przy realizowaniu powierzonych zadań to duży atut. Pracownik sumienny jest obowiązkowy, działa zgodnie z najwyższymi standardami i posiadaną wiedzą. Już kodeks pracy nakłada na pracowników obowiązek sumiennego wykonywania obowiązków, ale dobrze wiemy, że nie wszyscy wykazują się jednakową obowiązkowością i są równie godni zaufania pracodawcy.

  • Masz wysoką skuteczność

Wykonywanie powierzonych zadań z zaangażowaniem i sumiennością nie zawsze jest równoważne ze skutecznością. A dla pracodawcy przecież ważny jest efekt. Skuteczna, czyli wydajna praca oznacza, że nasze działania przynoszą pożądane rezultaty. Sukces w postaci doskonałej skuteczności działań bezpośrednio wpływają na finanse firmy. Jeśli zatem Twoje codzienne działania przynoszą zyski, masz duży atut podczas ubiegania się o awans.

  • Dobrze sobie radzisz w sytuacjach kryzysowych

Sytuacje problemowe pojawiają się w każdej pracy. Rodzą stres, z którym nie każdy sobie dobrze radzi. Jeśli w trudnych chwilach zachowujesz trzeźwość umysłu, jesteś opanowany i skoncentrowany na szybkim wdrożeniu skutecznych rozwiązań, to jesteś w mniejszości. W sytuacji zagrożenia naturalną reakcją organizmu jest chęć ucieczki i ukrycia się. Dla wielu z nas jest wciąż silniejszy niż rozsądek. Jeśli potrafisz zachować zimną krew i obronną ręką skutecznie wyjść z opresji wykorzystaj tę cechę w trakcie rozmowy z szefem. Najlepiej, jeśli wskażesz konkretne sytuacje i problemy, które udało Ci się rozwiązać.

  • Masz biegłość i świetną jakość 

Żeby zostać starszym specjalistą trzeba doskonale wykonywać obowiązki na dotychczasowym stanowisku. Pracownik, który zna zasady działania danej komórki firmy od podszewki, ma także dużą szansę właściwie planować np. rozwój danego działu, ku chwale pracodawcy, który może to docenić. Jeśli czujesz, że jesteś dokładnie w tym momencie to doświadczenie jest Twoim atutem. Jeśli jesteś biegłym specjalistą, możesz ubiegać się o awans. Tym bardziej, jeśli właśnie zwalnia się miejsce lidera.

  • Masz zdolności przywódcze

Duża część awansów wiąże się z koniecznością zarządzania zespołem, a do tego niezbędne są odpowiednie predyspozycje, czyli cechy osobowości, zwane zdolnościami przywódczymi. Czy masz posłuch i szacunek w grupie? Dobry przełożony to taki, który potrafi rozmawiać z zespołem, cieszy się szacunkiem pracowników i stanowi dla nich autorytet, a najlepiej skutecznie zagrzewa do jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków. Twoje relacje ze współpracownikami bardzo wiele o Tobie mówią. Jeśli Twoi współpracownicy często się z Tobą konsultują zawodowo, wspierasz ich radami, budzisz zaufanie i szacunek swoją wiedzą świadczy to o Twoich wysokich kompetencjach. Jeśli do tego pracownicy lubią i cenią Twoje towarzystwo to jest to naprawdę dobry prognostyk w ubieganiu się o stanowisko kierownicze.

  • Jesteś pomysłowy i zorientowany na rozwiązania

To cecha charakteru, która pozwala na kreatywne myślenie, tworzenie nowych projektów i koncepcji. Tacy pracownicy mogą mocno przyczynić się do rozwoju firmy, zwłaszcza jeśli w parze z tą cechą idzie pewność siebie i konsekwentna realizacja. Nie bój się w pracy proponować nowe rozwiązania, mów o nich głośno, jeśli masz pomysły na usprawnienia.

  • Chętnie się rozwijasz

Wbrew pozorom większość ludzi tak naprawdę ceni stabilizację i wystarcza im to, co mają. I bardzo dobrze, bo rzetelni, stabilni pracownicy to fundament firmy. Jeśli jednak Tobie doskwiera głód wiedzy i lubisz zdobywać nowe umiejętności, chętnie korzystasz z kursów i szkoleń, to postaraj się aktywnie wykorzystywać posiadane kompetencje. Dziel się swoją wiedzą, nie ukrywaj jej. Niech pracodawca widzi, że stale ją aktualizujesz i podnosisz sobie poprzeczkę. Możesz nawet zaproponować, że przeprowadzisz szkolenie, z obszarów, które dla pozostałych pracowników będą przydatne w pracy. Sprawiaj, by było widać efekty twojego zaangażowania, a jeśli już to robisz – gratulujemy, możesz dopisać do listy kolejny argument za Twoim awansem.

Pamiętaj, że to choć niecodzienna, to jednak zwykła rozmowa, jedna z wielu w Twoim życiu. Nie zapomnij o liście i pozytywnym, ale realnym nastawieniu. Powodzenia.

 


Tagi
Czytaj więcej