Aktualność

Barometr zawodów 2022. Jakich pracowników będzie brakować?

Barometr zawodów to prognoza sytuacji w profesjach na danym obszarze w konkretnym roku. Zawody podzielone są na trzy grupy – deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Których zawodów będzie brakować w powiecie nowosolskim?

Barometr zawodów 2022

Barometr zawodów to coroczne badanie przeprowadzane w celu stworzenia prognozy sytuacji różnych grup zawodowych w poszczególnych powiatach i województwach w kraju. Projekt istnieje w Polsce od 2009 roku i został zainicjowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na lokalnym podwórku. Od 2015 roku Barometr Zawodów obejmuje cały kraj. Wyniki badania mogą być pomocne przy planowaniu kariery zawodowej, poszukiwaniu pracy oraz rozwoju zawodowym. Dzięki prognozom dotyczącym sytuacji na rynku pracy, pracownicy mogą obrać konkretny kurs na przebranżowienie się czy pomyśleć o przeprowadzce do miejsca, w którym brakuje pracowników o jego kwalifikacjach.

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Jak wygląda sytacja w powiecie nowosolskim?


 

Jakich pracowników brakuje w powiecie nowosolskim?

Zawody deficytowe

Za zawody deficytowe uznaje się takie, w których liczba miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych jej podjęciem i spełniających wymagania pracodawców. Ciężko znaleźć pracodawcom odpowiednich pracowników. Jakie zawody są na tej liście w powiecie nowosolskim?

Kliknij, by powiększyć.

Największym problemem w znalezieniu pracowników na dane stanowiska jest brak wymaganych uprawnień oraz nietypowy lub nieatrakcyjny system pracy. Wskazuje się także, że oczekiwania pracowników są często wyższe niż oferowane przez pracodawców wynagordzenia. W przypadku opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, a także robotników budowlanych i pracowników fizycznych, minusem dla pracowników jest stopień trudności pracy.

Kliknij, by powiększyć.

Problemem widocznym w powiecie nowosolskim oraz ościennych od dłuższego czasu jest deficyt elektryków, elektormechaników oraz elektromonterów a także mechaników maszyn i urządzeń. Na rynku brakuje absolwentów tych kierunków, którzy mogliby rozpocząć pracę na stanowisku, a pracodawcy często szukają bardziej doświadczonych specjalistów. Niestety, stawki oferowane przez firmy nie spotykają się z oczekiwaniami pracowników. W powiecie nowosolskim brakuje także nauczycieli i wychowawców ze względu na brak osób z danym wykształceniem.


Przeczytaj również: GIG ekonomia. Czy tak będzie wyglądać rynek pracy przyszłości?


Zawody zrównoważone

Zawody zrównoważone to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych jej podjęciem i spełniających wymagania pracodawców.

Kliknij, by powiększyć.

Zawody nadwyżkowe

Do zawodów nadwyżkowych zaliczymy te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych jej podjęciem oraz spełniających wymagania pracodawców (przesycenie rynku, ciężko znaleźć pracownikom pracę).

Kliknij, by powiększyć.

Obserwujemy przesyt rynku, jeśli chodzi o pracowników administracyjnych i biurowych, szczególnie tych z wyższym wykształceniem, kiedy do pełnienia obowiązków wystarczy wykształcenie średnie.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty od partnerów Nowej Pracy →

Źródło: https://barometrzawodow.pl/


Tagi
Czytaj więcej