
Aktualność Porady Pracodawcy
Benefity pracownicze. Skuteczna zachęta czy zbędny wydatek?
Benefity pracownicze to już nie jest fatamorgana, gwarantowana tylko w futurystycznej branży IT. Dziś to standardowy dodatek oferowany przez większość firm. Ich zadaniem jest motywować ludzi do pracy i wpływać na pozytywny wizerunek pracodawcy. Czy faktycznie benefity dla pracowników mają aż tak duże znaczenie?
Stabilna praca na umowę o pracę, regularnie wypłaty i wczasy pod gruszą – dla poprzednich pokoleń to był zazwyczaj szczyt zawodowych marzeń. Dziś firmy, zwłaszcza te duże, żeby zachęcić pracowników do stałej współpracy, mają dłuższą bądź krótszą listę benefitów.
Czym jest benefit? To bezgotówkowa, dodatkowa korzyść z pracy, czyli dodatek do wynagrodzenia, który pracodawca zapewnia pracownikowi. Słowo pochodzi z łaciny i powstało z połączenia: bene – dobrze i facere – czynić. Zazwyczaj benefity w całości finansowe są przez pracodawcę, jednak niektóre firmy oferują ich współfinansowanie, czyli częściowe opłacanie benefitu z dopłatą pracownika.
Wilk syty, i owca cała, czyli zalety benefitów
Benefity pozapłacowe przynoszą korzyści wszystkim – zatrudnianym i zatrudniającym. Pracodawcy przy dobrze dobranych benefitach zyskują możliwość wpłynięcia na lepszą atmosferę w zespole, ale i wbrew pozorom optymalizują koszty funkcjonowania firmy. Nie od dziś wiadomo, że zadowolony i zaangażowany zespół to klucz do sprawnie i prężnie działającego przedsiębiorstwa. To także forma skutecznej zachęty do podjęcia współpracy, zwłaszcza, gdy firma stara się o rzadkich specjalistów.
Jakie korzyści system benefitowy przynosi PRACODAWCY?
- Zwiększenie motywacji, zaangażowania i lojalności pracowników,
- Mniejsza rotacja,
- Wsparcie dla procesów rekrutacji,
- Sposób na spowolnienie presji płacowej (dodatek do wynagrodzenia),
- Pozytywny wizerunek firmy na rynku pracy.
Dodatki pozapłacowe wspierają pracowników w kosztach życia, przeznaczanych na codzienne wydatki, pasje czy poprawę zdrowia. W zależności od tego, czy pracodawca zaproponuje wyjazd integracyjny, bilety do kina, czy naukę języka obcego odpowie na inne potrzeby swojego pracownika.
Jakie korzyści benefity przynoszą PRACOWNIKOM?
- Poczucie docenienia ze strony pracodawcy,
- Wsparcie domowego budżetu,
- Poprawa zdrowia i samopoczucia,
- Integracja zespołu.
Przeczytaj również: Co motywuje generacje X, Y i Z?
Co ceni dzisiejszy pracownik?
W badaniu „Raportu trendów 2023. Wynagrodzenia i rynek pracy” Manpower ankietowani wskazali na jakie benefity zwracają uwagę. Wymienili kolejno:
- prywatna opieka medyczna (59%),
- oferta szkoleniowa i rozwojowa (50%),
- karta uprawniająca do korzystania z obiektów sportowych (28%),
- ubezpieczenie na życie (27%),
- dofinansowanie do nauki języków obcych i auto służbowe (26%),
- atrakcyjne biuro (6%),
- spotkania integracyjne (5%),
- wsparcie psychologiczne (3%).
Natomiast z raportu Sedlak&Sedlak “Benefity w oczach pracowników 2021” wynika, że:
aż 75% pracowników ma dostęp do dodatków pozapłacowych,
89% z nich odpowiedziało, że z nich korzysta.
Przeczytaj również: Podnoszenie kwalifikacji. Kiedy starać się o urlop szkoleniowy?
Mieć ciastko i zjeść ciastko
Dla firmy koszt wprowadzenia benefitów jest mniejszym obciążeniem finansowym niż podwyższenie pracownikom pensji, czy nieustanna rotacja i ciągłe wdrażanie nowych ludzi w obowiązki. Ogranicza też braki kadrowe. Według portalu Pracuj.pl aż 61% Polaków zwraca uwagę na benefity w trakcie przeglądania ofert pracy. Dodatki pozapłacowe umożliwiają zatem włodarzom firm inwestowanie w lojalnego pracownika, a jednocześnie w stabilność i rozwój przedsiębiorstwa.
Trafiony prezent cieszy bardziej
To, co jeszcze 10 lat temu było ciekawym i atrakcyjnym wabikiem dziś często stało się już obowiązującym standardem. Dodatkowe świadczenia bezgotówkowe są już normą, ale dobry program benefitowy powinien przede wszystkim trafiać w potrzeby pracowników. To jak z prezentem – tylko trafione cieszą naprawdę.