Aktualność

Bezrobocie najniższe w lubuskiem

Bezrobocie w czerwcu wyniosło rekordowe 7,2 proc. Największy spadek osób pozostających bez pracy odnotowało nasze województwo.

W czerwcu stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom od 26 lat! W skali kraju spadek w zestawieniu miesiąc do miesiąca wyniósł 0,1 punktu procentowego i o 1,5 punktu w zestawieniu rocznym. Jeszcze lepiej prezentują się statystyki dla województwa lubuskiego, gdzie w czerwcu pracę znalazło 1,7 tys. osób – to spadek o 5,9%. Drugie miejsce w zestawieniu zajęło województwo pomorskie – tam pracę znalazło 5,2% bezrobotnych. Trzecie miejsce przypadło warmińsko-mazurskiemu ze spadkiem na poziomie 5,1%.

Problem brakujących rąk do pracy dotyka nie tylko pracodawców, ale także samych pracowników, którzy są zmuszeni do wykonywania większego zakresu obowiązków lub pracowania „za dwóch”. Z największymi brakami kadrowymi boryka się obecnie branża IT, logistyka, branża handlowa, księgowa, finansowa, administracyjna. Brakuje także inżynierów, pracowników produkcyjnych i kierowców.

Jednocześnie z badania, przeprowadzonego przez portal InfoPraca.pl wynika, że największym powodzeniem wśród poszukujących pracy cieszą się oferty pracy z branży produkcyjnej, obsługi klienta, administracji, instalacji, utrzymania i serwisu, a także budownictwa, logistyki, inżynierii oraz sprzedaży. Najwięcej nowych ofert pracy pojawiło się w II kwartale roku w województwie podlaskim (o 64% więcej), świętokrzyskim (21%) oraz lubelskim (16%). Województwo lubuskie zajęło w tym zestawieniu czwarte miejsce ze wzrostem na poziomie 10%.


Tagi
Czytaj więcej