Aktualność Porady

BHP w okresie zimowym. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Tak samo jak podczas upałów, zimą pracodawca również musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunku pracy. Jakie są jego obowiązki w okresie zimowym?

Odpowiednia temperatura

W niektórych zakładach pracy konieczne będzie dostosowanie temperatury, do panujących na zewnątrz warunków. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają minimalną temperaturę, która musi panować w miejscu wykonywania pracy. Jej wysokość zależy od rodzaju aktywności pracownika – jeśli w pomieszczeniu wykonywana jest lekka praca fizyczna (np. biuro), temperatura nie powinna schodzić poniżej 18 stopni Celsjusza. Pracownicy wykonujący cięższą pracę fizyczną, np. w halach produkcyjnych, nie powinni pracować w temperaturze niższej niż 14 stopni.


Przeczytaj również: Szkolenie BHP – kiedy musisz je odbyć?


Praca na wolnej przestrzeni

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników wykonujących swoje zadania na wolnej przestrzeni, są bardziej rozbudowane. Pracownikom pracującym na dworze przy temperaturze niższej niż 10 stopni, pracodawca musi zapewnić odzież ochronną, posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje. Obowiązek zapewnienia posiłku dotyczy pracowników, którzy wykonują pracę fizyczną, a podejmowany wysiłek powoduje wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet.

Dodatkowo, pracodawca powinien zapewnić takim pracownikom pomieszczenie, w którym będą mogli się ogrzać lub zmienić odzież. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Kary dla pracodawcy

Pracodawcom, którzy nie zapewniają pracownikom odpowiednich warunków, grożą wysokie kary pieniężne. Jeśli pracownicy złożą skargę w okręgowym inspektoracie pracy, pracodawca może otrzymać nakaz wstrzymania pracy na danym stanowisku oraz zostać ukaranym grzywną w wysokości od tysiąca do dwóch tysięcy złotych, a w razie recydywy – do pięciu tysięcy złotych.


Przeczytaj również: Czy pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą?


 


Tagi
Czytaj więcej

Napisz komentarz

Szukasz pracy? Pozwól nam znaleźć ją dla Ciebie!

Prześlij nam swoje CV, a my wyselekcjonujemy dla Ciebie pasujące oferty.

Wybierz plik Nie wybrano pliku

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, włączając w to mój wizerunek, przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Reja 6, 65-076, jako administratora danych osobowych. Udzielam zgody dobrowolnie. Wiem także, że zgodę mogę wycofać w każdym czasie.

Dziękujemy, Twoje zgłoszenie zostało wysłane.