Porady

Błędy w CV, których łatwo uniknąć

Możesz mieć wrażenie, że przeczytałeś już kilkanaście takich poradników. Ten wpis jest inny - dziennie otrzymujemy kilkanaście CV, które często zawierają w sobie błędy, które łatwo naprawić. Zobacz, co robisz źle i popraw to!

Format pliku

Nieprawidłowy format pliku to prawdziwa plaga! Oczywiście błąd ten najczęściej wynika z braku wiedzy lub bardzo podstawowej znajomości komputera. Ta sytuacja może wiązać się z kilkoma problemami. Jeśli kandydat prześle swoje CV w formacie, który nie jest powszechnie obsługiwalny, rekruter prawdopodobnie nie zada sobie nawet trudu, żeby poszukać odpowiedniego programu do otwarcia go. Wynika to z konieczności poświęcenia czasu, instalowania oprogramowania i kilku innych czynników.

Jakie jest rozwiązanie? Kiedy Twoje CV będzie już gotowe, przekonwertuj je do formatu PDF. Dzięki temu dokument będzie dobrze się wyświetlał i nie będzie poblematyczny. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to w programie komputerowym, w sieci dostępnych jest wiele darmowych konwerterów, które w kilka sekund załatwią sprawę. Warto też dodać, że plik PDF jest estetyczniejszy niż plik z rozszerzeniem .doc czy .odt. Dlaczego? Po ich otwarciu rekruter ma nadal opcję edytowania treści, którą wprowadziłeś.

Ważne! Pamiętaj, żeby odpowiednio nazwać swój plik! Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie nazw „CV imię i nazwisko”. Samo nazwanie pliku „CV” jest kłopotliwe dla rekrutera, który otrzymuje kilkadziesiąt takich dokumentów dziennie. Jeśli generujesz CV ze strony z szablonami, zmień systemową nazwę na nazwę zasugerowaną w tym akapicie.


Przeczytaj również: Dlaczego rekruter nie oddzwania?


Kolejność zatrudnienia

Nadal zdarza się, że kandydaci starający się o pracę przy opisywaniu swojego doświadczenia zawodowego zaczynają listę od swojej pierwszej pracy. Z perspektywy pracodawcy najważniejsze jest jednak ostatnie miejsce, w którym pracowałeś. W dokumencie CV najlepiej zatem sprawdza się zasada odwróconej chronologii i umieszczanie na samej górze obecnego lub ostatniego miejsca pracy. Na następnych pozycjach wymienia się wcześniejsze doświadczenia. W tej sekcji warto też pamiętać o napisaniu kilku słów o swoich obowiązkach na danym stanowisku. Często nazwy stanowisk potrafią być mylące, co może wprowadzać w błąd.

Struktura dokumentu

Ten punkt nawiązuje do poprzedniego akapitu. Często jest tak, że kandydaci traktują strukturę CV dosyć swobodnie, zamiast zachować pewne przyjęte reguły. CV powinno być dokumentem, który stanowi spójną całość. Zdecyduj się na jeden krój pisma i jego rodzaj, nie kombinuj z ozdobnikami czy elementami graficznymi. Przemyśl dokładnie każdy z elementów CV, rozplanuj logicznie rozmieszczenie każdej sekcji i poświęć im odpowiednią ilość miejsca. Pamiętaj także o nagłówkach, które pozwolą szybko przejrzeć dokument.


Przeczytaj również: Kiedy pisać list motywacyjny?


Brak zgody na przetważanie danych osobowych

Klauzula o danych osobowych ma kluczowe znaczenie dla pracodawców, ponieważ niemożliwe jest przeprowadzenie rekrutacji bez przetwarzania danych kandydatów. Jeśli nie zamieścisz odpowiedniej zgody, nie będziesz brany pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Umieść ją na ostatniej stronie dokumentu lub w jego stopce. Przykładowy format zgody klauzuli znajdziesz tutaj →

Klauzula najczęściej umieszczana jest przez pracodawców w ofercie pracy. Zwróć uwgę na dane, jakie są w niej zawarte i jakie informacje będzie przetwarzać pracodawca.

 


Tagi
Czytaj więcej