Aktualność Miasto

Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli. Startują pierwsze warsztaty!

W piątek 25 lutego na terenie Centrum Aktywności Społecznej odbędą się warsztaty dla mieszkańców sygnowane hasłem "Kanon wolnych Polaków". Tak będą wyglądać obchody Światowego Dnia NGO w Nowej Soli.

Rozmowy historyczne w Nowej Soli

Światowy Dzień NGO, obchodzony 27 lutego, to okazja do wspólnego świętowania oraz zachęcania mieszkańców do bardziej aktywnego angażowania się w organizacje pozarządowe. Oprócz dzielenia się swoim doświadczeniem, ich członkowie mogą też uczcić ważne postacie w życiu danej organizacji – począwszy od jej założycieli, poprzez pracowników, skończywszy na wolontariuszach i sympatykach. Święto to okazało się inspiracją dla pierwszych warsztatów, które odbędą się w nowosolskim Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Kasprowicza. Już w piątek, 25 lutego, wszyscy chętni mieszkańcy będą mogli wziąć udział w rozmowach historycznych „Kanon wolnych Polaków”. Podczas spotkania uczestnicy omówią najważniejsze wydarzenia z historii miasta, a także kultowe miejsca i postacie. Skoncentrowane na życiu Nowej Soli oraz jej dziejach warsztaty połączone zostaną z cyklem krótkich wykładów. Zaproszeni są wszyscy miłośnicy historii, którzy wspólnie będą mogli poszukać odpowiedzi na pytania:

  • Jak nasze rodzinne i lokalne historie mają się do historii Polski?
  • Jakie procesy i wydarzenia z najnowszej historii Polski ukształtowały nasze dzisiejsze życie?
  • Czy o historii i tożsamości możemy rozmawiać mimo różnic?

Ogólnodostępny charakter akcji podkreśla koordynator, Bartosz Bartosik. „Paradoksalnie rozmowa o najnowszej historii Polski prowadzi do odkrycia, że nie ma jednego kanonu najważniejszych procesów i postaci, ale jego kształt zależy od historii osobistej czy lokalnej. A do rozmowy o tych historiach nie trzeba specjalnego przygotowania ani wykształcenia” – tłumaczy.


Przeczytaj również: Poznaj JOST bliżej!


Kanon wolnych Polaków. Jak się zapisać?

„Kanon wolnych Polaków”, realizowany dzięki współpracy Laboratorium „Więzi” oraz Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, nie mógłby się odbyć bez dotacji uzyskanych w konkursie Funduszu Obywatelskiego „Rozmowa mimo różnic”. Jak podkreślają organizatorzy projektu, Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych to święto całej lokalnej społeczności. Chcesz wziąć udział w obchodach? Wystarczy, że zgłosisz się za pośrednictwem formularza online, dostępnego na stronie: http://bit.ly/kanon-nowasol. Warsztaty rozpoczną się już o godzinie 16:00, poprowadzi je natomiast Maja Zabokrzycka (Fundacja Dom Pokoju). Wstęp wolny.

Dowiedz się więcej o projekcie i obejrzyj relację z wydarzenia: www.kanon.wiez.pl.


Przeczytaj również: Święto Solan 2022. Trzymamy kciuki, żeby się odbyło!


 

warsztaty historyczne w centrum aktywności społecznej w Nowej Soli

Źródło fotografii: prezydent Nowej Soli Jacek Milewski

Źródło cytatu i plakat: nowasol.pl


Tagi
Czytaj więcej