Aktualność

Centrum Historyczno-Kulturalne w Bytomiu Odrzańskim gotowe za rok?

Trwają prace w dawnym kościele ewangelickim w Bytomiu Odrzańskim. Ma w nim powstać nowoczesne Centrum Historyczno-Kulturalne. Ma być gotowy za rok.

Rewitalizacja Starego Miasta

Trwają prace remontowe w otoczeniu Rynku, które związane są z projektem Rewitalizacji Gminy Bytom Odrzański. Dzięki programowi również dawny kościół ewangelicki odzyska blask, a zmodernizowany obiekt posłuży mieszkańcom jako Centrum Historyczno-Kulturalne. Remont wieży oraz całego przylegającego obiektu pochłonie ponad 7 mln złotych. Fundusze zostały pozyskane ze środków unijnych.


Przeczytaj również: W powiecie nowosolskim szykowane są inwestycje. Rewitalizacja Bytomia Odrzańskiego


bytom odrzański projekt centrum historyczno kulturalnego

Nowoczesne zaplecze kulturalne

Tempo prac jest dobre i jak tłumaczą wykonawcy obiekt zostanie wyremontowany do końca przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że pod koniec 2019 roku będzie można korzystać w pełni z budynku. Dodatkowe prace związane będą z ulokowaniem w nim Centrum Historyczno-Kulturalnego. We wnętrzach dawnego kościoła znajdą swoje miejsce archiwum archeologiczne z pierwszą w Polsce e-platformą stanowisk archeologicznych województwa lubuskiegi, biblioteka, Regionalna Izba Muzealna, Inkubator Kreatywności Artystycznej, Centrum Konferencyjne, pracownie konserwacji sztuki, metali i ceramiki.

Oprócz Centrum Historyczno-Kuluralnego powstaną tu również biura i pokoje, na ten cel zostanie zaadaptowane poddasze. Natomiast w wieży kościelnej zostanie stworzony punkt widokowy, a zwiedzający będą mieli do dyspozycji interaktywną tablicę oraz wirtualne okulary z historyczną panoramą miasta.

W pełnej krasie obiekt z dostępem do instytucji oraz punktów turystycznych będzie do dyspozycji mieszkańców za dwa lata.


Przeczytaj również: „Ewangelik” w Bytomiu Odrzańskim odzyska blaskTagi
Czytaj więcej