Wydarzenia

„Chłopi”. Wyjątkowa ekranizacja malarska w nowosolskim kinie

Już od 20 października na ekranie Nowosolskiego Domu Kultury zobaczymy film animowany „Chłopi”. Dzieło twórców „Twój Vincent” opowiada o tragicznej miłości w mrokach małej społeczności XIX wieku. Doceniony na gdyńskim Festiwalu Filmów Fabularnych aż trzema Złotymi Lwami, powstał z 80.000 ręcznie malowanych obrazów.

Kobiety w sercu wydarzeń

„Chłopi” to wyjątkowa ekranizacja powieści polskiego noblisty Władysława Reymonta z początku XX wieku. Film przedstawia życie w ciasnych ramach wiejskiej wspólnoty, w której panują surowe zasady społeczne – również dotyczące miłości. Twórcy filmu DK (Dorota Kobiela) Welchman i Hugh Welchman postanowili dać w tej historii głos kobietom. Na wielkim ekranie zobaczymy między innymi Ewę Kasprzyk, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz oraz Julię Wieniawę, natomiast w postać Jagny wcieliła się Kamila Urzędowska.

Film na miarę Oscara?

Film ten wyróżnia fakt, że jest on ekranizacją malarską. Ponad 100 malarzy podjęło się wyzwaniu i przemieniło produkcję aktorską w 80.000 obrazów. Praca nad filmem trwała ponad 2 lata i miała miejsca aż w czterech krajach: Litwie, Ukrainie, Serbii oraz Polsce. Duet reżyserski zainspirował się dziełami malarstwa okresu Młodej Polski, a kluczowe klatki filmu powstały przy użyciu farb olejnych na płótnie.

Nie jest to pierwsza ekranizacja malarska DK i Hugh Welchmanów. W 2017 roku do kin trafił „Twój Vincent”, inspirowany życiem holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”. „Chłopi” również staną do walki o tę statuetkę, tym razem reprezentując Polskę w kategorii „Film międzynarodowy”.

„Chłopi” w NDK

Oscarową shortlistę poznamy 21 grudnia, natomiast ciekawi tej wyjątkowej ekranizacji nowosolanie mogą wybrać się od 20 października na seans do Nowosolskiego Domu Kultury. Bilety w przedsprzedaży oraz wszystkie daty dostępne są tutaj.


Tagi
Czytaj więcej