Porady

Choroba zawodowa – obowiązki pracodawcy

Niektóre grupy zawodowe są szczególnie narażone na występowanie choroby zawodowej. Zobacz, jakie obowiązki ma Twój pracodawca, w przypadku Twojego zachorowania.

Choroba zawodowa

Chorobą  zawodową nazywamy chorobę spowodowaną czynnikami szkodliwymy występującymi w miejcu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Najczęściej do wystąpienia choroby zawodowej dochodzi na skutek stałego przebywania ciała w nieodpowiedniej pozycji, wykonywania trudnych fizycznie czynności czy regularnego przebywania w otoczeniu szkodliwym dla zdrowia. Chodzi o miejsca, w których występuje hałsas, nieodpowiednie oświetlenie, zapylenie, promienie, czy związki chemiczne. Z chorobą powiązane są także obciążenia psychiczne i fizyczne.

Choroby uważane za choroby zawodowe, można znaleźć w wykazie chorób zawodowych. Rozpoznanie choroby może nastąpić w okresie zatrudnienia pracownika lub po zakończeniu pracy w środowisku niebezpiecznym. Warunkiem stwierdzenia choroby zawodowej po okresie zatrudnienia, jest przedstawienie dowodów na występowanie objawów choroby w okresie ustalonym w wykazie chorób.


Przeczytaj również: Plany pracodawców na 2021


Obowiązki pracodawcy względem pracownika

Jednym z obowiązków pracodawcy jest niezwłoczne zgłoszenie przypadku podejrzenia choroby zaowodowej do państwowego inspektoriatu sanitarnego oraz do właściwego okręgowego inspektoratu pracy. Jeśli choroba zawodowa zostanie potwierdzona, pracodawca musi:

  • ustalić dlaczego choroba powstała oraz jej charakter i rozmiar zagrożenia chorobą w miejscu pracy,
  • przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby,
  • zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze,
  • zapewnić realizację zaleceń lekarskich.

Do obowiązków pracodawcy należy prowadzenie rejestru przypadków stwierdzonych chorób zawodowych. W momencie potwierdzenia objawów choroby u pracownika, pracodawca powinien przenieść go do innej pracy, wolnej od czynników szkodliwych. Pracownik zostaje przeniesiony na podstawie orzeczenia lekarskiego – w terminie i czasie określonym w tym dokumencie. W przypadku niewyrażenia zgody przez pracownika na przeniesienie, możliwe jest jego zwolnienie dyscyplinarne. Wynika to z faktu, że odmowa jest cieżkim ranuszeniem obowiązków pracowniczych.


Przeczytaj również: Zaległy urlop – do kiedy możesz go wykorzystać?


Co, jeśli pracodawca nie może przenieść pracownika?

W przypadku braku mozliwości przeniesienia pracownika do innego rodzaju pracy, pracowdawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. W czasie wypowiedzenia, pracodawca powinien wysłać chorego pracownika na urlop wypoczynkowy lub zwolnić goz obowiązku świadczenia pracy. Te same zasady dotyczą pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania pracy w związku z wystąpieniem choroby zawowodwej, ale nie został uznany przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych za niezdolnego do pracy.


Tagi
Czytaj więcej

Napisz komentarz

Szukasz pracy? Pozwól nam znaleźć ją dla Ciebie!

Prześlij nam swoje CV, a my wyselekcjonujemy dla Ciebie pasujące oferty.

Wybierz plik Nie wybrano pliku

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, włączając w to mój wizerunek, przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Reja 6, 65-076, jako administratora danych osobowych. Udzielam zgody dobrowolnie. Wiem także, że zgodę mogę wycofać w każdym czasie.

Dziękujemy, Twoje zgłoszenie zostało wysłane.