Porady

Co musisz zrobić przed odejściem z pracy?

Profesjonalne zachowanie przed opuszczeniem firmy to podstawa, jeśli chcesz mieć spokój ducha i utrzymać pozytywne relacje ze współpracownikami. Co koniecznie trzeba zrobić przed odejściem z pracy? Oto 3 najważniejsze rzeczy, o które musisz zadbać zanim złożysz wypowiedzenie.

Zachowaj niezbędne dokumenty

Pamiętaj, że po opuszczeniu swojej firmy stracisz dostęp do wszystkich dokumentów, wiadomości mailowych, wykonanych prezentacji oraz pozostałych materiałów, które w przyszłości mogą pomóc potencjalnym pracodawcom zobaczyć poziom Twoich umiejętności. Najlepiej będzie więc, jeśli zapiszesz na zewnętrznym dysku wszystko, co chcesz zatrzymać. Dobrym pomysłem jest odszukanie m.in. kopii rocznych wyników oraz pozostałych plików, które na dłuższą metę będą idealnym świadectwem Twoich osiągnięć. Co zrobić przed odejściem z pracy? Bardzo ważne, aby zapisać wszystkie informacje o obecnym zatrudnieniu, m.in. datę, zakres obowiązków lub historię awansu. Upewnij się, że masz wszystko, co może być Ci potrzebne, kiedy zaczniesz aktualizować swoje CV.

Zamierzasz działać w tej samej branży? Nigdy nie wiesz, które programy lub zasoby okażą się przydatne za kilka miesięcy. Czasami warto więc przechowywać na swojej skrzynce mailowej wszelkiego typu branżowe wiadomości, biuletyny, katalogi oraz przydatne narzędzia lub strony internetowe, które zdążyłeś zapisać na służbowej przeglądarce.


Przeczytaj również: Likwidacja stanowiska pracy – co musisz wiedzieć?


Wyczyść służbowy sprzęt

Podobnie jak wielu pracowników, prawdopodobnie masz na służbowym komputerze lub telefonie przynajmniej niektóre dane osobowe. Upewnij się, że zabezpieczyłeś wszystkie materiały, które są bezpośrednio związane z pracą, a następnie usuń wrażliwe informacje oraz pliki o bardziej osobistym charakterze. Pomaga to chronić Twoją prywatność, a jednocześnie znacznie ułatwi ponowne wykorzystanie sprzętu przez nowego pracownika.


Przeczytaj również: Jak sobie radzić, gdy współpracownik odchodzi?


Planuj z wyprzedzeniem

Powody rezygnacji mogą być różne. Praca przestała sprawiać Ci satysfakcję? Nie odpowiadają Ci wysokość wynagrodzenia lub proponowane warunki, więc w tym roku postanowiłeś dokonać kilku ważnych zmian? Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany na odejście. Chociaż nie warto trzymać się na siłę stanowiska, które już dłużej nie przynosi nam radości, nie zawsze dobrym pomysłem będzie skok na głęboką wodę.

Zanim przygotujesz wypowiedzenie, stwórz więc dobry plan działania. Zrób listę niezbędnych miesięcznych wydatków i sprawdź, jak długo będziesz w stanie się utrzymać, zanim znajdziesz stałe źródło dochodu. Już teraz zacznij też pracować nad swoimi dokumentami aplikacyjnymi i rozejrzyj się za atrakcyjnymi firmami w okolicy.

Szukasz nowej pracy już dłuższy czas, ale rekruter nie oddzwania? Przeczytaj, co zrobić, kiedy poszukiwania pracy utknęły w martwym punkcie →


Tagi
Czytaj więcej