Porady

Co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym?

Coraz rzadziej widujemy w ogłoszeniach o pracę prośbę o przesłanie wraz z CV listu motywacyjnego. Zdarza się jednak, że to dokument, który jest wymagany przez pracodawcę. Co w takim razie powinno się zawrzeć w takim liście?

Czym jest list motywacyjny?

Chociaż zwyczaj przesyłania listu motywacyjnego powoli odchodzi do lamusa, lub dotyczy tylko posad na wyższych stanowiskach, warto wiedzieć jak taki list powinien wyglądać i co powinno być w nim zawarte. Przede wszystkim list motywacyjny ma być uzasadnieniem dlaczego chcemy pracować w danej firmie i co pracodawca może zyskać zatrudniając nas. Na tej podstawie rekruterzy podejmują decyzję, czy z daną osobą umówić się na rozmowę rekrutacyjną. List motywacyjny powinien być przejrzysty, spójny z CV i oryginalny!

Co powinien zawierać list motywacyjny?

 1. Wspomnienie o ofercie

  W pierwszym akapicie naszego listu powinniśmy poinformować rekrutera na jakie stanowisko w ogóle aplikujemy i skąd wiemy o ofercie. Ułatwi to selekcjonowanie odpowiedzi od wszystkich kandydatów aplikujących do danej firmy. Jeśli odpowiadasz na ofertę, która została zamieszczona w Internecie, pamiętaj żeby podać jej numer, np.:
  Piszę do Państwa w odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną przez Państwa na portalu Nowapraca.info (numer oferty).

 2.  Argumenty przemawiające za wyborem firmy 

  Jeśli nie wiesz nic o firmie, do której aplikujesz, zrób wcześniej porządny research. Nie aplikuj, jeśli nie podoba Ci się polityka firmy i jej działania. Decyduj się tylko na pracodawcę, który pozwoli Ci realizować swoje cele zawodowe i gdzie będziesz czuć się dobrze. Nie będzie to dobrze wyglądało, jeśli będziesz kłamać odnośnie swoich uczuć względem firmy – prędzej czy później takie nastawienie wyjdzie na jaw.Tę część listu motywacyjnego możesz zacząć w ten sposób: Moje zawodowe zainteresowania to… Są one zbieżne z działalnością Państwa firmy, której przyglądam się od dawna. 

 3. Argumenty przemawiające za wyborem Twojej kandydatury

  W tej części listu motywacyjnego przedstaw swoje zalety i wystaw sobie samemu laurkę! Masz przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie szuka. Udowodnij, że spełniasz kryteria, które postawiła firma – przywołaj konkretne argumenty i odnieś się do swoich doświadczeń. Nie lej wody, bądź merytoryczny i nie koloryzuj! Tutaj pomocne mogą okazać się takie słowa: Wiedza i doświadczenie, które zdobyłem w przeszłości, mogą okazać się pomocne w realizacji celów Państwa firmy. W swojej karierze zajmowałem się…

 4. Zakończenie

  Zakończenie powinno być grzeczne i niezbyt nachalne. Wyraź swoją nadzieję na pozytywną reakcję pracodawcy, ale bez zbytniego narzucania się. Może to wyglądać w ten sposób: Będę wdzięczny za możliwość spotkania, w trakcie którego zaprezentuję swoje umiejętności. 


Tagi
Czytaj więcej