
Porady
Co robić, gdy nowa praca nie spełnia naszych oczekiwań?
Wymarzona posada okazała się wielkim rozczarowaniem? Każdy kolejny dzień sprawia, że czujesz się coraz gorzej? Wbrew pozorom to częsty problem. Podpowiadamy, co zrobić, gdy nowa praca nie spełnia oczekiwań.
Daj sobie czas
Czujesz się coraz bardziej zawiedziony, chociaż minęło dopiero kilka tygodni? Nowa praca nie spełnia Twoich oczekiwań i nie wiesz, co zrobić? Pamiętaj, że nic nie dzieje się od razu. Czasami potrzeba czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji, nawiązać pozytywne relacje ze współpracownikami i sprostać obowiązkom. Nieodpowiednie nastawienie niepotrzebnie utrudni Ci proces adaptacji. O wiele lepiej zachować otwarty, świeży umysł. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz okres próbny, poznasz firmowe procesy od podszewki i poczujesz się bardziej pewnie.
Przeczytaj również: Kiedy najlepiej szukać pracy?
Pozbądź się założeń
Wyobrażałeś sobie wszystko nieco inaczej? Bardzo często problem pojawia się właśnie wtedy, kiedy sposób organizacji, zakres działania lub nawet charakter przełożonego znacząco odbiegają od naszych oczekiwań. Podświadomie spodziewamy się, że nowa praca będzie w jakiś sposób pokrywać się z poprzednimi doświadczeniami lub nie sprawi nam większych niespodzianek. Tymczasem zdarza się, że stanowisko wymaga zupełnie innego zestawu umiejętności. Zanim ostatecznie spiszesz miejsce na straty, zastanów się, z czego wynikają Twoje trudności. Być może okaże się, że posada zasługuje na drugą szansę?
Reaguj
Co robić, gdy nowa praca nie spełnia naszych oczekiwań? Przede wszystkim unikaj jak ognia biernej postawy. Jeśli zbyt wcześnie zrezygnujesz, możesz stracić doskonałą okazję do nauki i zdobywania doświadczeń. Nie otrzymasz też żadnej gwarancji, że sytuacja nie powtórzy się w przyszłości. To właśnie drobne niepowodzenia bywają najlepszym sygnałem, że powinniśmy nabyć dane kompetencje lub nawet całkowicie zmienić branżę.
Zajmujesz się rzeczami, które znajdują się mocno poniżej Twoich możliwości? Realia drastycznie odbiegają od tego, co obiecano Ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czasami wystarczy, że porozmawiasz z przełożonym, aby wyjaśnić nieporozumienia i oczyścić atmosferę. Z drugiej strony, nie ignoruj swoich potrzeb. Choć przysłowiowe zagryzanie zębów w trudnej sytuacji bywa pomocne, równie dobrze może skutkować brakiem zawodowej satysfakcji i całkowicie zablokować Twój rozwój. Jeśli więc czujesz, że warunki, jakie Ci zaoferowano są nieodpowiednie, działaj zdecydowanie.
Sprawdź także: Jak rozpoznać swój typ osobowości i znaleźć odpowiednią pracę?
Co robić, gdy nowa praca nie spełnia naszych oczekiwań?
Na szczęście nie musisz zostawać w niej na siłę. Jeśli każdego dnia budzisz się z większą niechęcią i czujesz się coraz bardziej wypalony, zaplanuj zmianę pracy. Odpowiednia strategia działania pozwoli Ci przejść przez ten proces bez niepotrzebnego stresu lub chaosu. Wiesz już, czego wolisz unikać oraz na jakich aspektach najbardziej Ci zależy? Ustal swoje priorytety, zaktualizuj CV i poszukaj ofert, które wydają się bardziej odpowiednie.