Porady

Co zrobić, kiedy poszukiwania pracy utknęły w martwym punkcie?

Wkładasz cały swój wysiłek w poszukiwanie pracy, ale nic z tego nie wynika? Stanowiska, o które się ubiegasz, szybko stają się niedostępne, a telefon nadal milczy? Nawet jeśli polowanie trochę się przeciąga, nie będzie trwało to wiecznie. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli poszukiwanie pracy trwa dłużej niż oczekiwałeś.

CV to podstawa

Nie wystarczy, że zmienisz parę słów i dodasz nową fotografię. Czasami warto przygotować projekt zupełnie od nowa. Jak się do tego zabrać? Możesz poszukać w sieci przykładowe szablony CV osób z Twojej branży. Przeanalizuj też treść ogłoszeń, które Cię interesują. Następnie zastanów się, jaki układ powinno mieć CV, co koniecznie musi się w nim znaleźć oraz jakich sformułowań możesz użyć. Upewnij się też, że zgoda na przetwarzanie danych, opis dotychczasowych doświadczeń zawodowych oraz pozostałe informacje są ściśle związane z wymogami miejsca, do którego aplikujesz. Chcesz poznać więcej przydatnych wskazówek? Przeczytaj artykuły: Skuteczne CV – jak je napisać? oraz Jakich słów warto używać w CV?.

Jak szukać pracy, aby nie utknąć w martwym punkcie?

Sprawdzałeś ulubioną aplikację każdego dnia i pamiętałeś, aby dopasować zawartość CV do treści ogłoszenia, ale telefon nadal milczy? Bardzo często problemem nie są umiejętności kandydata lub wymagane doświadczenie, lecz… sposób, w jaki zorganizowałeś swoje poszukiwania. Dotychczas ograniczałeś się do jednej lub dwóch stron internetowych z ofertami pracy? Czas to zmienić! Zanim przejdziesz do działania, zrób listę tablic z ogłoszeniami i wszystkich miejsc, które publikują oferty pasujące do Twoich oczekiwań. Czasami warto śledzić internetową aktywność wszystkich większych przedsiębiorców z Twojej okolicy. Jeśli jesteś studentem, możesz natomiast zgłosić się do Biura Karier na miejscowej uczelni.

Skorzystaj ze swoich znajomości

Posiadasz przyjaciół w firmie, którą od dawna masz na oku? A może zastanawiasz się nad nową branżą i przypadkiem znasz kogoś, kto ma w niej doświadczenie? Nie wahaj się poprosić o pomoc! Nigdy nie wiadomo, gdzie akurat odbywa się rekrutacja, dlatego od czasu do czasu warto sprawdzać, czy wśród Twoich kontaktów pojawi się coś nowego.


Przeczytaj również: Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej – plusy i minusy


Wyjdź ze strefy komfortu

Ograniczasz się do ofert, które bezpośrednio pasują do Twojej ścieżki karierą? Nie wyobrażasz sobie, że mógłbyś porzucić karierę sprzedawcy lub pracownika biurowego? Czasami warto otworzyć się na nowe możliwości. Zastanów się, do czego jeszcze masz kwalifikacje oraz jakie stanowiska wydają Ci się najbardziej atrakcyjne. Być może najlepszym rozwiązaniem jest zmiana ścieżki kariery?

Rozważ pracę tymczasową

Zazwyczaj celem naszych poszukiwań jest stabilne, atrakcyjne zatrudnienie w firmie o odpowiedniej pozycji na rynku. Żeby się tam dostać, trzeba jednak sporych pokładów energii i cierpliwości. Dodatkowe, tymczasowe zajęcie pomoże Ci skoncentrować się na zdobywaniu nowych umiejętności oraz opracowaniu nowej ścieżki kariery. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić? Najważniejsze, abyś mądrze wykorzystał swój czas, naładował baterie i pracował nad tym, aby stać się lepszym kandydatem. Chcesz ruszyć z miejsca? Przeczytaj nasze porady i sprawdź aktualne oferty pracy w Nowej Soli >>


Tagi
Czytaj więcej