Porady

Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie wiesz, kiedy spodziewać się odpowiedzi o wyniku rekrutacji? Zastanawiasz się, jak skontaktować się z pracodawcą, aby zrobić dobre wrażenie? Zamiast z niepokojem czekać na informacje, skieruj swoją energię w inną stronę. Podpowiadamy, co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej, aby pozostać produktywnym.

Rozmowa kwalifikacyjna – co dalej?

Przyszedłeś punktualnie, pokazałeś swoje mocne strony i udowodniłeś, że bardzo poważnie podchodzisz do rekrutacji, ale pod wpływem stresu wszystkie pytania zwyczajnie wypadły Ci z głowy? Nie jesteś pewien, jak długo czekać na decyzję o zatrudnieniu? Nie panikuj! Odpowiedzialność za kontakt po rozmowie kwalifikacyjnej nie musi leżeć wyłącznie po stronie pracodawcy. Pamiętaj jednak, że przy większej liczbie aplikacji, szczególnie jeśli starasz się o stanowisko kierownicze lub specjalistyczne, rekruter może potrzebować trochę czasu, aby dokonać wstępnej selekcji kandydatów. Właśnie dlatego lepiej poczekać przynajmniej tydzień, zanim spróbujesz uzyskać więcej informacji.

Jak się do tego zabrać? Podobnie jak przed spotkaniem, jeszcze zanim wykonasz telefon do osoby odpowiedzialnej za pozyskiwanie nowych pracowników dobrze się zastanów, czego konkretnie chcesz się dowiedzieć. Najważniejsze punkty zanotuj sobie na kartce. A jeśli boisz się, że dopadnie Cię stres lub zabraknie czasu na dłuższą dyskusję, postaw na drogę elektroniczną.


Przeczytaj również: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?


Nie daj o sobie zapomnieć

Co zrobić po rozmowie rekrutacyjnej? Podziękowania za spotkanie, wysłane jeszcze przed upływem 24 godzin, będą naprawdę mile widziane. Oczywiście jeśli odpowiednio je sformułujesz. Nawet jeśli podczas pisania korzystasz z gotowych szablonów, upewnij się, że treść brzmi jak najbardziej naturalnie. Uwzględnij fakt, że nadal jesteś zainteresowany ofertą pracy i potwierdź wcześniejsze ustalenia. Możesz też dołączyć kilka ciekawych wniosków lub zaproponować dostarczenie dodatkowych materiałów, jeśli podobna sugestia padła podczas rozmowy.

Wyciągnij wnioski na przyszłość

Niezależnie od tego, czy masz naprawdę duże doświadczenie, a podczas spotkania wszystko poszło zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, czy właśnie odbyłeś swoją pierwszą rozmowę o pracę i nadal czujesz się trochę niepewnie, nie powinieneś pomijać tego etapu. Zawsze istnieje szansa, że znajdziesz obszary, które należy poprawić, aby następnym razem lepiej zaprezentować swoje umiejętności lub nie zapomnieć o żadnych ważnych szczegółach. Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?

Najpierw poświęć chwilę na odpoczynek, który pomoże naładować baterie i nabrać dystansu. Następnie dokonaj krótkiej analizy. Zastanów się, czy udzielenie niektórych odpowiedzi okazało się szczególnie trudne oraz stwórz listę pytań, których zupełnie się nie spodziewałeś. Następnym razem poczujesz się trochę bardziej pewnie, jeśli będziesz wiedział, jak się przygotować oraz czego lepiej unikać. Nie zapomnij też, aby zapisać wszystkie spostrzeżenia na temat środowiska biurowego, dane kontaktowe członków zespołu, których już poznałeś lub pytania, o których pod żadnym pozorem nie możesz zapomnieć na następnym etapie rekrutacji.


Przeczytaj również: Rekrutacja online i telefonicznie


Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?

Odbyłeś rozmowę już kilka dni temu, ale nadal czekasz na odpowiedź od pracodawcy? Nie możesz znieść tego napięcia i stajesz się coraz mniej produktywny? Poświęć trochę czasu na relaks! Odwiedź znajomych, których dawno nie widziałeś, wróć do swojego hobby lub zaplanuj przyjemne popołudnie z najbliższymi. Odpowiednie nastawienie sprawi, że wyzwania w nowej pracy lub następne spotkania z rekruterem nie będą takie trudne, a Ty zyskasz dodatkowe pokłady energii, motywacji oraz chęci do działania.


Tagi
Czytaj więcej