Aktualność Porady

Coraz mniej maturzystów decyduje się na studia

Od 2009 r. liczba studentów w Polsce nieustannie spada. Według ministerstwa edukacji, trend ten ma się utrzymać do 2025 r.

Czy studiowanie się opłaca?

Główny Urząd Statystyczny podał dane, z których wynika, że młodzi ludzie w Polsce nie widzą korzyści, jakie niesie za sobą studiowanie. Coraz więcej z nich decyduje się na kursy komercyjne oraz krótkie szkolenia, oferowane przez uczelnie wyższe. Taka tendencja utrzymuje się nieprzerwanie od 10 lat. W tym okresie znacząco spadła także różnica między zarobkami osób z wyższym wykształceniem a pozostałymi pracownikami bez tytułu z uczelni. Dane OECD wskazują, że w 2009 r. wynagrodzenia pracowników po studiach były o 37 proc. wyższe niż średnia pensja. Dzisiaj różnice te już nie istnieją, a coraz częściej wykształceni pracownicy otrzymują nawet niższą pensję od tych niewykształconych.


Przeczytaj również: Wystartował program Młodzi On-Life. Pierwsze zajęcia w Nowej Soli


Studia a zatrudnienie

Według specjalistów, przyczyną malejącego zainteresowania studiami są nie tylko pieniądze. Problem, który dotyczy coraz większej ilości uczelni, to brak dopasowania kierunków i programów nauczania do potrzeb współczesnego rynku pracy. Często są one przestarzałe i przekazywane przez wykładowców, którzy nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Istnieją zatem branże, w których pracodawcy bardziej cenią wiedzę zdobytą podczas certyfikowanych kursów niż w trakcie kilkuletnich studiów. Idealnym przykładem takiej branży jest IT.


Przeczytaj również: Nord w projekcie JOB Starter 2018


Wiedza to nie wszystko

Z tego stanu rzeczy doskonale zdają sobie sprawę pracodawcy. Coraz częściej zatrudniają osoby, które chcą dopiero zdobyć daną umiejętność lub od niedawna szkolą się w nowym kierunku. Wykształcenie takiego pracownika trwa dłużej, jednak zarówno osoba zatrudniona, jak i jej pracodawca mogą bardzo dużo zyskać. Ten pierwszy otrzymuje nowe umiejętności i możliwości, by je rozwijać, a ten drugi – lojalnego i zaangażowanego specjalistę.


 

 

Źródło: GP


Tagi
Czytaj więcej