
Aktualność Porady
CV na tuningu – czy pamiętałeś o tych elementach?
W sieci znajduje się wiele instrukcji, jak napisać dobre CV. Pytanie brzmi jednak - jak napisać takie, które się wyróżnia? Wystarczy zaledwie kilka drobnych modyfikacji, aby przykuć uwagę rekrutera.
Twój cel zawodowy
Bardzo popularnym w ostatnim czasie dodatkiem do CV jest krótko opisany cel zawodowy, jaki rekrutujący na dane stanowisko sobie stawia w najbliższych latach. Powinien on zostać krótko sformułowany – w 1-2 zdaniach i umieszczony w górnej części dokumentu. Dla rekrutującego jest on sygnałem, że kandydat do pracy poważnie myśli o swojej zawodowej przyszłości i wie, czego oczekuje od pracodawcy. Umożliwia także zweryfikowanie, czy firma jest w stanie zapewnić kandydatowi warunki pracy i możliwości rozwoju, jakich poszukuje.
Zakres obowiązków
Twoje doświadczenie w CV to ciągnąca się lista z nazwami stanowisk? To błąd. Do każdego z nich dodaj jedno zdanie podsumowujące Twoje obowiązki albo wypisz swoje zadania w formie krótkiej listy. Pozwoli to rekrutującemu zorientować się, czy Twoje doświadczenie odpowiada profilowi kandydata. Nie zapomnij o dodatkowych zadaniach, w jakie się angażowałeś czy ułatwieniach, które wymyśliłeś, usprawniając swoją pracę lub pracę zespołu.
Zainteresowania i hobby
Ten zaniedbywany element CV również może działać na Twoją korzyść – o ile jest wypełniony z głową. Żelazne zasady, jakie w tym przypadku obowiązują, to: szczegółowe opisy zamiast ogólnych (zamiast „literatura” napisz „książki kryminalne”), szczerość (nie koloryzuj i nie kłam – może się okazać, że rekrutujący ma podobne zainteresowania), neutralność (zainteresowania, które mogą budzić mieszane uczucia lepiej zachowaj dla siebie). Dobrą praktyką jest zamieszczanie informacji powiązanych ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz, jednak posiadanie bardzo szerokich zainteresowań może przykuć uwagę i wyróżnić Cię spośród innych. Warto więc poświęcić chwilę na wypełnienie tej rubryki.
Estetyczny szablon
Ubranie CV w ładną oprawę to wysiłek, który może się opłacić. Dostępne w Internecie kreatory CV mogą tę czynność znacznie ułatwić, pozwalając na odejście od utartych szablonów, jakie oferuje popularny Word. Swoje dokumenty aplikacyjne koniecznie zapisz w formacie PDF, aby osoba, która otwiera je na swoim komputerze zobaczyła dokładnie to, co powinna, bez przesunięć i „rozsypanych” tabelek. Pamiętaj też, że o ile forma jest ważna, to przegrywa ona z samą treścią. Jeśli chcesz, aby Twoje CV spełniło swoją rolę, czyli zapewniło Ci rozmowę o pracę, w pierwszej kolejności upewnij się, że jest napisane bezbłędnie, bez lania wody i naciągania prawdy – rzeczowo, krótko i na temat.
Zwięzłość i rzeczowość
Na etapie czytania CV rekrutujący nie musi wiedzieć o Tobie wszystkiego. Swoje umiejętności oraz doświadczenie w pełni zaprezentujesz podczas rozmowy o pracę. Dlatego nie zanudzaj potencjalnego pracodawcy faktami czy rozbudowanymi zdaniami. Zadbaj o to, aby Twoje CV było najbardziej rzeczowe, jak to tylko możliwe.