Aktualność Miasto

Czas na trójmiejską ścieżkę rowerową?

Idea Lubuskiego Trójmiasta nie jest świeżą inicjatywą - włodarze Zielonej Góry, Sulechowa i Nowej Soli od lat podejmują działania na rzecz współpracy i rozwoju regionu. Tym razem pojawił się pomysł budowy trasy rowerowej łączącej te trzy miasta. Którędy miałaby przebiegać?

Lubuskie Trójmiasto

Pomysł na powstanie Lubuskiego Trójmiasta pojawił się już w 2004 roku. Podpisano porozumienie między Zieloną Górą, Nową Solą i Sulechowem, utworzono Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto i pomysł ucichł. Jednak w zeszłym miesiącu prezydent Nowej Soli, Jacek Milewski, spotkał się z burmistrzem Sulechowa, Wojciechem Sołtysem by porozmawiać o dalszej współpracy. Spotkanie dotyczyło budowy ścieżek rowerowych i wspólnego stanowiska w rozmowach z Zarządem Województwa.


Przeczytaj również: Jak JOST pomógł Nowej Soli stać się rowerową stolicą Polski?


Moda na ścieżki rowerowe

Jakiś czas temu Zielona Góra zainwestowała w utworzenie trasy rowerowej z miasta do Cigacic. Gdy w 2021 roku skończy się remont na moście w Cigacicach, możliwe będzie połączenie trasy ze ścieżkami rowerowymi w Sulechowie i okolicach. To tylko jeden punkt z planów Lubuskiego Trójmiasta. Na spotkaniu w maju rozmawiano o budowie odcinka między Zatoniem a Otyniem, który połączy Nową Sól z Zieloną Górą. Mieszkańcy regionu mieliby zatem możliwość podróżować z Nowej Soli, przez Zieloną Górę, do Klępska pod Sulechowem. To ponad 50 kilometrów rowerowej trasy!

Zielona Góra nadrabia

Zielonogórscy samorządowcy od jakiegoś czasu nadrabiają rowerowe zaległości. Właśnie niedawno oddano do użytku odcinek ścieżki rowerowej z os. Pomorskiego do Centrum Rekreacyjno-Sportowego. Teraz miasto ogłosiło przetarg na budowę łącznika od ronda CRS w kierunku Cigacic. Ta inwestycja załatałaby istniejącą dziurę rowerową w mieście. Włodarze Zielonej Góry mogą uczyć się od powiatu nowosolskiego. W zeszłym roku oddano do użytku ścieżkę rowerową, która liczy sobie ok. 58 km i biegnie od Stypułowa aż do Sławęcina. O projekcie „Kolej na rower” pisaliśmy w artykule 48 km ścieżki rowerowej cieszy mieszkańców powiatu.


Tagi
Czytaj więcej