Porady

Czas wolny w trakcie zmiany pracy – jak go wykorzystać?

Masz krótką przerwę w życiu zawodowym? Zaczynasz nową pracę dopiero za tydzień lub dwa? Dowiedz się, czym warto się zająć, zanim ponownie pochłonie Cię wir zawodowych obowiązków. Oto kilka najlepszych sposobów wykorzystanie czasu wolnego w trakcie zmiany pracy.

Czas wolny w trakcie zmiany pracy

Nowy zespół, obce, nieznane miejsce i zupełnie inne obowiązki. Pierwsze dni na nowym stanowisku bywają bardzo intensywne. Nawet jeśli masz już spore doświadczenie w branży, na pewno pojawią się rzeczy, których będziesz musiał się nauczyć. Zastanawiasz się, co zrobić, aby sprostać oczekiwaniom? Jeśli udało Ci się przesunąć termin rozpoczęcia okresu próbnego o kilka dni, spróbuj nieco odetchnąć, naładować baterie i odpowiednio się przygotować. W ten sposób będziesz mógł zacząć nowy etap w doskonałej formie. Podpowiadamy, jak wykorzystać czas wolny w trakcie zmiany pracy.

Grunt to dobra organizacja

Myślami wybiegasz już w przyszłość, a każdą chwilę spędzasz na planowaniu dalszej kariery? Chociaż podczas zmiany pracy czasami trudno opanować emocje, postaraj się zachować dystans. Ostatecznie to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby zająć się nieco bardziej przyziemnymi sprawami. Być może od dawna próbujesz zabrać się za gruntowne porządki? Jeśli dotychczas odkładałeś na dalszy plan sprawy rodzinne lub domowe, możesz wykorzystać kilka następnych dni, aby je uporządkować. Dzięki temu nic nie odwróci Twojej uwagi od wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze zawodowej.

Niektórzy w czasie wolnym w trakcie zmiany pracy lubią zrobić małe przemeblowanie. To ważne, aby Twoja przestrzeń osobista sprzyjała koncentracji, szczególnie jeśli wiesz, że czasami będziesz pracować w trybie home office albo wieczorami szlifować swoje umiejętności. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie osobnych stref do pracy oraz relaksu. Każda z nich powinna być wygodna, ergonomiczna i pozbawiona różnego rodzaju rozpraszaczy.


Dowiedz się więcej: Jak zorganizować swoją pracę zdalną?


Przygotuj się!

Chcesz poczuć się pewniej? Zapisz na kartce wszystko, co warto załatwić, zanim wrócisz do pracy. Sprawdź, w którym miejscu znajduje się firmowa siedziba i jak najlepiej do niej dojechać, uzupełnij swoją garderobę i zrób podstawowe badania. Możesz spróbować umówić się na długo przekładane spotkania i wizyty, zorganizować opiekę nad dzieckiem i zorganizować swój harmonogram. Aby zmniejszyć późniejszy stres, zbierz też wszystkie informacje o celach, sposobie działania i ofercie firmy. Wystarczy, że od czasu do czasu rzucisz na nie okiem – nie musisz znać przecież każdego produktu i usługi już pierwszego dnia.


Przeczytaj również: Przerwa w życiu zawodowym. Jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?


Zrelaksuj się!

To najważniejsze. Uważaj, aby pomiędzy wszystkim, co masz do załatwienia znaleźć czas na odpoczynek. Spędzaj czas w najbliższymi, odwiedź przyjaciół, wyjedź na krótkie wakacje. Nie musisz zostawać na nich bardzo długo lub przeznaczyć na ten cel małej fortuny. Wystarczy tylko jedna lub dwie noce w relaksującym otoczeniu, aby naładować baterie. Jak jeszcze możesz wykorzystać czas wolny w trakcie zmiany pracy? Choćby poświęcając się swojemu hobby. Dawno nie czytałaś niczego dla przyjemności? Wybierz inspirujące pozycje, z którymi chcesz się zapoznać! Rób to, co zazwyczaj potrafi skutecznie Cię odprężyć. Wysypiaj się, chodź na długie spacery, odwiedź ulubioną restaurację.


Przeczytaj również: Kiedy możesz się rozwijać?


Wyznacz sobie cele!

Najlepiej zacząć od małych rzeczy. Chcesz popracować nad swoją kondycją? Zastanów się, jaka aktywność sprawia Ci największą przyjemność i zaplanuj, jak często będziesz ją wykonywać. Wiesz, że do nowej pracy lub na późniejszych etapach kariery przyda Ci się przyswojenie lub odświeżenie pewnych umiejętności? Przygotuj materiały, z których będziesz się uczyć lub zapisz się na kurs, który nie będzie kolidować z nową pracą. Pamiętaj jednak, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele, szybko możesz stracić motywację.


Tagi
Czytaj więcej