
Porady
Częsta zmiana pracy – jak pisać o niej w CV?
Zdarza się, szczególnie w przypadku młodszych pracowników, że stabilny przebieg zatrudnienia nie jest częsty. Jak pisać w swoim CV o krótkim stażu pracy w kilku miejscach?
Ważne jest, żeby nie przejmować się tym aż tak bardzo – w końcu dobrze znasz swoją wartość i jesteś w stanie zaprezentować się z jak najlepszej strony, prawda? Przekuj częste zmiany pracodawców w korzyść. Jak to zrobić nie zniechęcając pracodawcy?
Dlaczego często zmieniamy pracę?
Nie trudno zauważyć, że taka sytuacja najczęściej występuje u osób z przedziału wiekowego 25-35. Dlaczego? Młode osoby często zmieniają pracę, ponieważ ciągle szukają swojej drogi w życiu zawodowym. Nie wszyscy od razu wiemy przecież, czym chcemy się zajmować. Takie poszukiwania wymagają poświęcenia odrobiny czasu i próbowania kolejnych rzeczy. Na jednym stanowisku ciężko jest także wytrwać osobom kreatywnym, które stale poszukują nowych, ciekawych wyzwań. Warto pamiętać jednak, że poszukiwania kiedyś powinny mieć swój koniec, a im wcześniej rozpoczniemy specjalizowanie się w jednej gałęzi, tym lepiej.
Przeczytaj również: Jak często Polacy zmieniają pracę?
Czy częsta zmiana pracy to duży minus?
To oczywiście sygnał ostrzegawczy dla rekrutera, który przegląda Twoje CV. Dlaczego? Cały proces rekrutacji i zatrudnienie nowej osoby wiąże się ze sporymi kosztami. Pamiętaj, że decydując się na pracę, z której zrezygnujesz po miesiącu, narażasz rekrutera na stratę nie tylko pieniędzy, ale także jego czasu. Proces wdrożenia Cię na nowe stanowisko wymagać zapewne będzie przeszkolenia Cię i zmotywowania do pracy.
Jak pisać o częstych zmianach pracy w CV?
Przede wszystkim, Twoja aplikacja powinna być perfekcyjna pod każdym innym względem. Możesz przekuć częstą zmianę pracy w zaletę – wystarczy, że pokażesz w swoim CV wszystkie plusy, które wynikają ze zmian w życiorysie. Korzyścią z częstej zmiany stanowiska może być łatwość adaptacji do nowych obowiązków i otoczenia, umiejętność szybkiej nauki nowych rzeczy i znajomość różnych środowisk pracy, a także konkurencji.
Cele zawodowe
Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od dat, jest dodanie sekcji z celami zawodowymi w Twoim CV i ułożenie swojego doświadczenia w sposób, który pokaże jak dążysz do celu. Praca w kilku miejscach w krótkim okresie czasu wiąże się przecież ze zdobywaniem nieocenionego doświadczenia, które prowadzi do określonego celu. Opisz krótko co umiesz, jakimi osiągnięciami możesz się pochwalić i gdzie widzisz się za 5 lat. Na takie treści możesz poświęcić także swój list motywacyjny.
Przeczytaj również: Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?
Jak unikać częstych zmian pracy?
Chociaż może się to wydawać problematyczne, postaw na rozwój w ramach jednej działki lub firmy. Przede wszystkim przemyśl dobrze swoje zatrudnienie – jeśli nie jesteś pewny, czy praca do której aplikowałeś to na pewno coś dla Ciebie, odpuść. Warto założyć sobie z góry, że szukasz miejsca, w którym zostaniesz minimum dwa lata. To wystarczający czas by poznać firmę, poznać wszystkie aspekty pracy i móc śmiało powiedzieć, że nauczyło się wiele nowych rzeczy. Jeśli ciężko Ci utrzymać się w jednej pracy, na jej początku postaw sobie cel do osiągnięcia i nie rezygnuj! W każdej pracy czekają na Ciebie wzloty i upadki, nie warto rezygnować po pierwszej porażce.