Aktualność

Czterodniowy tydzień pracy. Czy to możliwe w Polsce?

Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Właśnie dołączyła do nich Belgia. Czy taki system przyjąłby się w Polsce?

Europa pracuje krócej

Według analizy dokonanej przez Polski Instytut Ekonomiczny, polscy pracownicy pracują znacznie dłużej niż mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów Europy. We Francji od 2000 roku obowiązuje 35-godzinny czas pracy, a w Danii tydzień roboczy nie może przekroczyć 38 godzin. Wspomniani Francuzi, Duńczycy, Niemcy czy Szwedzi pracują poniżej 36 godzin tygodniowo. Jeden z najkrótszych tygodni roboczych obowiązuje w Holandii, gdzie pracownicy spędzają w pracy często mniej niż 30 godzin.

Belgijski rząd dołącza do pozostałych krajów europejskich i zapowiada reformę rodzimego systemu pracy. Premier Belgii motywuje zmiany w prawie pracy chęcią zapewnienia większej elastyczności i swobody pracownikom. Według zapowiedzi belgijscy pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin powinni mieć możliwość dłuższej pracy, tak aby wszystkie wymagane godziny można było przepracować w ciągu czterech dni.


Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?


Skąd pomysł na zmianę liczby godzin?

Najdłuższy tydzień pracy niewiele ma wspólnego z najefektywniejszą pracą. Badania przeprowadzone na Islandii przez brytyjski think tank Autonomy i islandzkie Stowarzyszenie dla Zrównoważonej Demokracji wskazały, że pracownicy pracujący w krótszym wymiarze godzinowym byli mniej zestresowani oraz rzadziej wykazywali objawy wypalenia zawodowego. Pracując krócej łatwiej jest utrzymać wyższą produktywność – wiąże się to między innymi z większą ilością czasu na odpoczynek. 40-godzinny tydzień pracy został wprowadzony ponad 100 lat temu i jest już nieco przestarzały. W tym czasie technologia poszła do przodu, wypracowaliśmy przeróżne, nowoczesne rozwiązania związane z zarządzaniem czasem czy pracą zespołową.

Badania jasno pokazują, że pracownicy biurowi pracujący w systemie ośmiogodzinnym w rzeczywistości pracowali efektywnie tylko trzy godziny. Pozostały czas, podczas którego nie byli w stanie się już skupić, spędzali na czytaniu wiadomości, przeglądaniu mediów społecznościowych czy integracji z współpracownikami. Jak przekonują eksperci, dobrze zorganizowany krótszy tydzień pracy przyczynia się do wzrostu efektywności, produktywności oraz lepszej kondycji psychicznej pracowników.


Przeczytaj również: Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pracy?


Inne modele pracy – stosunek Polaków

Jak wynika z badania Hays Poland, poświęconego idei czterodniowego tygodnia pracy, tylko 9% Polaków miało możliwość pracy w czterodniowym modelu tygodnia pracy. 37% z nich pracowało  cztery dni w tygodniu po 8 godzin dziennie za 100% wynagrodzenia. Aż 96% ankietowanych entuzjastycznie podchodzi do wspomnianego modelu. Zdecydowanie gorzej oceniany był model pracy, który zakładał skompresowanie 40 godzin w czterech dniach roboczych. Jedynie 52% ankietowanych wyraziło chęć pracy w ten sposób.

Badanie z 2021 roku pokazuje także jakie zalety widzą pracownicy w omawianych systemach pracy. Aż 87% ankietowanych wierzy, że model czterodniowego tygodnia pracy poprawi poczucie work-life balace oraz da więcej wolnego czasu poświęconego rodzinie czy rozwojowi. Duże znaczenie ma także poprawia zdrowia psychicznego – dla 74% to ważny plus tego modelu. Zagrożeniem, które dostrzegają ankietowani, jest możliwość obniżenia wynagrodzenia (70%) oraz praca w nadgodzinach (51%).

Raport dostępny jest pod linkiem: https://www.hays.pl/4-dni-pracy 


Tagi
Czytaj więcej