Aktualność Miasto

Czy basen w Nowej Soli rzeczywiście jest potrzebny?

Decyzja o budowie krytej pływalni jest jedną z najtrudniejszych w całej prezydenturze Wadima Tyszkiewicza. Wszystko z powodu opinii mieszkańców, którzy nie chcą obiektu. Czy basen w Nowej Soli rzeczywiście powstanie?

Basen w Nowej Soli

Jeszcze rok temu na stronie internetowej miasta można było wziąć udział w ankiecie dotyczącej budowy krytego basenu w Nowej Soli. Dziś, w przeddzień podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji pojawiają się opinie mieszkańców, że pływalnia w mieście jest niepotrzebna, a pieniądze można przeznaczyć na inne cele. Prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz na swoim profilu facebookowym opublikował post, w którym prosi o zabranie głosu w temacie – „Kryta pływalnia (basen) tak czy nie?”.


Przeczytaj również: Basen w Nowej Soli coraz bliżej?


16 lat pracy nad powstaniem basenu w Nowej Soli

Jak pisze prezydent na facebooku, 16 lat pracowali w urzędzie, aby było stać Nową Sól na krytą pływalnię. 8 czerwca br. ogłoszono przetarg na budowę, pozyskano odpowiednie środki i lada dzień miała zostać podpisana umowa na rozpoczęcie inwestycji. Jednak znaczna część mieszkańców, którzy zabrali głos w sondzie (25%) oraz wypowiadając się w komentarzach, nie chce basenu w Nowej Soli. Uznają, że szkoda pieniędzy i są ważniejsze sprawy w mieście. Prezydent jest zdziwiony i chce na spokojnie podjąć ostateczną decyzję, która nie jest łatwa.

Nie ukrywam, że decyzja co do budowy basenu, jest jedną z najtrudniejszych w całej mojej 16-sto letniej prezydenturze – pisze w poście.

Plan działki basen w Nowej Soli

Trzecie podejście do inwestycji

Wadim Tyszkiewicz, od momentu piastowania funkcji prezydenta Nowej Soli, trzy razy podchodził do inwestycji basenu. W 2008 roku było blisko, choć przeszkodził wówczas światowy kryzys, a firmy wycofały się z zakupu działki przy S3, z których to pieniędzy miano sfinansować inwestycję. Wspomina, że przez ostatnie 2 lata wykonano ogromną pracę, aby w końcu pływalnia powstała w mieście.

Policzyliśmy wszystko. Wg mnie i moich współpracowników, poradzimy sobie z basenem, może z jakichś inwestycji trzeba będzie zrezygnować, może jakieś przesunąć, może jakaś ulica będzie musiała poczekać na remont czy przebudowę jeszcze jeden rok. Wszystkiego naraz nie da się zrobić i wszystkich się nie da zadowolić. Na basen zapracowaliśmy i te wypracowane pieniądze możemy przeznaczyć na realizację naszych marzeń – pisze na facebooku.

Czy basen rzeczywiście jest potrzebny?

Prezydent komentuje, że można 100% zarobionych przez miasto pieniędzy zainwestować w 100% prostych chodników, ale przekonuje, że jeśli nie zapewni się mieszkańcom Nowej Soli godnych warunków do życia i spędzania wolnego czasu, miasto może zwyczajnie się wyludnić i nie będzie miał kto pracować w wybudowanych fabrykach w strefie przemysłowej. We wszystkim trzeba zachować proporcje – tłumaczy.


 


Tagi
Czytaj więcej