
Aktualność Porady
Czy list motywacyjny jest potrzebny?
W większości przypadków przesyłane listy motywacyjne lądują w koszu. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nieumiejętność pisania ich przez kandydatów. Co zrobić, aby nasz list zachwycił rekruterów?
Kiedyś list motywacyjny był koniecznością przy składaniu dokumentów na stanowiska. Zdarzało się jednak, że był jedynie formalnością i nikt z rekruterów firm ich nie czytał. Obecnie pracodawcy coraz mniej wymagają załączania ich do dokumentów rekrutacyjnych. Głównym powodem rezygnacji z listów jest zwyczajna nieumiejętność ich pisania. Rekruterzy nie chcą uzależniać swoich decyzji od ich treści.
List motywacyjny nie jest głównym kryterium zaproszenia kandydata na rozmowę. Jeśli przyszły pracownik spełnia określone wymagania, rekruter nie sięgnie po list i na jego podstawie podejmie decyzję o zaproszeniu. Obecnie firmy stosują również dodatkowe ankiety, w których kandydaci przekazują sporo informacji. Ponadto procesy rekrutacyjne są często wieloetapowe. Po jednej rozmowie można stwierdzić czy warto poświęcić kolejną na kandydata.
Może się jednak zdarzyć, że mamy możliwość aplikacji na ciekawe stanowisko, do którego wymaga się napisania listu motywacyjnego. Co wtedy?
Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza? Na co zwrócić uwagę?
1. List motywacyjny powinien opowiadać o Tobie, Twoim doświadczeniu oraz o tym jak firma, do której aplikujesz zyska na zatrudnieniu Ciebie. Trzeba jednak pamiętać, aby spersonalizować list do konkretnej firmy, nie może to być wzór, który tylko zamieniasz w zależności od oferty. Zaznacz na wstępie do kogo kierujesz list, może to być dyrektor lub dział HR.
2. Zaznacz w tekście, skąd wiesz o ofercie pracy. To istotna informacja dla rekrutera z jakiego źródła pozyskałeś informację o ofercie.
3. Unikaj typowych zwrotów, jakie można znaleźć wszędzie. Pisząc list motywacyjny musisz poświęcić na niego nieco więcej czasu. Nie rób niczego w pośpiechu i na skróty, odbije się to z pewnością na treści, której nikt nie będzie chciał przeczytać. Pierwsze zdanie jest kluczowe, zawrzyj w nim po prostu cząstkę siebie i swojego charakteru.
4. Nie kopiuj informacji z CV. Może nawiązywać wyglądem i stylem do niego, jednak niekorzystnie jest wypisywać te same informacje w liście, jakie pojawiły się w życiorysie. List motywacyjny powinien opisać Twoje umiejętności i doświadczenie oraz to jak możesz je wykorzystać w nowej firmie. Warto więc w liście skupić się na firmie i jej rozwoju, a także dlaczego wybrałeś akurat ją.
5. Zakończ list z klasą, nie powielając schematów. Coś na zasadzie podziękowania za poświęcenie czasu na zapoznanie się z Twoją osobą. Cały list potraktuj jako wartościowe spotkanie z osobą, z którą chciałeś porozmawiać. Z pewnością zostanie to docenione przez rekrutera.
Szukasz ofert pracy w Nowej Soli i pracy w Zielonej Górze? Sprawdź aktualne ogłoszenia na stanowiska w strefie na naszej stronie: Oferty Pracy
Przeczytaj również:
>> Twoje CV. Na co musisz zwrócić uwagę przy jego aktualizacji
>> Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną