Aktualność Miasto

Czy Nowa Sól będzie miała budżet obywatelski?

Obecnie w Nowej Soli nie ma przewidzianej kwoty w budżecie miasta do podziału przez samych mieszkańców. Nie jest to jednak niemożliwe w przyszłości.

Gdzie budżet obywatelski?

Trwają prace nad uchwałą budżetu miasta na rok 2019. Podczas sesji rady miasta odbyło się pierwsze jego czytanie. Zwrócono jednak uwagę na fakt, że w uchwale budżetowej nie ma nic o budżecie obywatelskim, choć powinien być. Wiceprezydent Jacek Milewski wyjaśniał, że obowiązek taki dotyczy tylko miast na prawach powiatu.


Przeczytaj również: Wigilijny Bieg Charytatywny dla zwierzaków


Budżet obywatelski będzie w Nowej Soli, ale jeszcze nie teraz

Prezydent miasta, Wadim Tyszkiewicz nie wyklucza jednak takiego stanu rzeczy i włącza zielone światło inicjatywom nowosolan. Jak tłumaczy na łamach Gazety Lubuskiej, nie wiadomo, czy miasto zdąży w 2019 roku, ale jest deklaracja chęci wprowadzenia budżetu obywatelskiego w kolejnych latach.

Wcześniej trzecie co do wielkości miasto w regionie nie miało takiego budżetu ze względu na trudną sytuację finansową samej Nowej Soli. Ponadto do budżetu obywatelskiego trzeba uaktywnić mieszkańców, aby bardziej czuli się gospodarzami miasta i byli bardziej za niego odpowiedzialni. To wiąże się również z dodatkowymi inicjatywami i kampaniami informacyjnymi w samym mieście, do których trzeba rzetelnie się przygotować.

A jak inne miasta w okolicy?

W Otyniu jest zielone światło na budżet obywatelski, ale dopiero od 2020 roku. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na ogrom inwestycji. W Nowym Miasteczku nie planuje się takiej inicjatywy, ale jeśli będzie chęć ze strony mieszkańców i radnych, to z pewnością zostanie on wprowadzony. Podobnie jest w Bytomiu Odrzańskim, gdzie najpierw chcą uporać się z dofinansowaniami unijnymi i przeprowadzanymi inwestycjami. Jeśli stan funduszy w gminie się poprawi nie wyklucza się wprowadzenia budżetu obywatelskiego.


Przeczytaj również: Sprawdź jakość powietrza w Nowej Soli


 


Tagi
Czytaj więcej