Aktualność

Czym jest workation?

Ostatnio w sieci i telewizji często możemy usłyszeć termin „workation”. Co oznacza i kto najczęściej wykorzystuje to rozwiązanie?

Workation. Co oznacza ten termin?

Workation to połączenie dwóch angielskich słów — work (praca) oraz vacation (wakacje). Dosłownie przetłumaczylibyśmy to na pracowakacje i nie bylibyśmy w dużym błędzie. Workation to forma pracy oparta na wykonywaniu obowiązków zawodowych w połączeniu z wyjazdem wypoczynkowym. Pracownicy decydujący się na takie rozwiązanie nie wykorzystują swoich dni urlopowych, a bardziej działają na zasadach pracy zdalnej. Taki tryb pracy od home office wyróżnia miejsce jej wykonywania — nie jest to nasze domowe biuro, a kurort wypoczynkowy, kawiarnia przy plaży, czy przyczepa kempingowa.


Przeczytaj również: 5 kroków do równowagi między życiem zawodowym a osobistym


Wakacje czy praca?

Workation to, mimo wakacyjnego otoczenia, nadal praca. Pracownik musi wykonywać swoje obowiązki w czasie wyznaczonym przez pracodawcę równoznacznym z czasem, który spędzałby w biurze. Pracownik otrzymuje za swoją pracę normalne, niepomniejszone wynagrodzenie. Workation traktowane jest zarówno przez pracodawców, jak i pracowników jako benefit, który pomaga w zachowaniu balansu między pracą a życiem prywatnym.

Kto korzysta z workation?

Nie oszukujmy się, workation nie jest jeszcze popularną formą pracy w Polsce, chociaż już kilka dużych korporacji, m.in. Danone, ogłosiło jego wprowadzenie. Częściej jednak możemy je spotkać w mniejszych przedsiębiorstwach skupionych mocno wokół freelancerów. Nie każdy pracownik będzie miał taką możliwość ze względu na rodzaj wykonywanych obowiązków.

Najczęściej z rozwiązania workation korzystają marketerzy, copywriterzy, programiści, tłumacze, czy graficy komputerowi. A zatem specjaliści, którzy mogą swoją pracę wykonywać z każdego miejsca na Ziemi, w którym będą miały dostępny Internet.


Przeczytaj również: Poranna rutyna przed pracą zdalną. Jak o nią zadbać?


Workation: więcej zalet czy wad?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna — to wszystko zależy od pracownika. Praca w sprzyjającym otoczeniu może wpływać pozytywnie na efektywność i motywację. Wakacyjne widoki za oknem sprawiają, że wszystkie obowiązki chcemy jak najszybciej skończyć, by móc cieszyć się wakacjami. Takie wakacyjne klimaty mogą wpływać także na kreatywność pracownika.

U innych pracowników workation może jednak służyć rozluźnieniu, a co za tym idzie, mniejszej produktywności. Należy też pamiętać, że nie są to wakacje w prawdziwym ego słowa znaczeniu — nadal mamy do wykonania pracę. Uciążliwe mogą być także godziny pracy. Jeśli wymaga się od pracowników dostępności w określonych godzinach, problematyczne mogą być wyjazdy poza strefę godzinową pracodawcy.


Tagi
Czytaj więcej