Aktualność Miasto

Czytaki w nowosolskiej bibliotece. Niewidomi będą mogli korzystać z 2 tys. cyfrowych książek

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki temu niepełnosprawni czytelnicy będą mogli w pełni korzystać z dóbr biblioteki.

Czytaki dla osób niewidomych i słabowidzących

Nowosolska biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – edycja 2018” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX im Henryka Ruszczyca. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie dwa urządzenia: Czytak Plus i Czytak NPN3, które przystosowane są do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Dzięki urządzeniom będą miały dostęp do blisko 2 tys. cyfrowych książek, które biblioteka ma w posiadaniu.

Projekt dofinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa. Na podstawie umowy użyczenia nowosolska biblioteka będzie mogła wypożyczać Czytaki z nagranymi książkami czytelnikom z wadą wzroku.

Czytak umożliwia odtwarzanie książek zapisanych cyfrowo i obsługuje formaty: mp3 oraz zaszyfrowany format opracowany specjalnie na potrzeby urządzenia. Działa podobnie jak magnetofon – odtwarza książę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i do niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Nagranie można przewijać, a także przemieszczać między odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku, które chciałyby takie urządzenie wypożyczyć, przed wizytą, proszone są o kontakt z Wypożyczalnią Multimediów, lub telefonicznie 68 355 34 11.


Przeczytaj również: Ogłoszono przetarg na rozbudowę miejskiego żłobka w Nowej Soli


 


Tagi
Czytaj więcej