
Porady
Dane osobowe w CV – co należy wpisać?
Najdrobniejszy błąd w dokumentach aplikacyjnych może sprawić, że osobie odpowiedzialnej za rekrutację znacznie trudniej będzie nawiązać kontakt z wybranym kandydatem. Jakie dane osobowe w CV warto uwzględnić, a czego lepiej unikać? Sprawdź.
Dlaczego rekruter nie odpowiada?
Na szczęście wcale nie musi być takie trudne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, które będą zawierać wszystkie najważniejsze informacje o kandydacie, pozytywnie go wyróżnią i natychmiast zainteresują pracodawcę. Najpierw trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Badania udowodniły, że większość rekruterów decyzję o wysłaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną podejmuje już po sześciu sekundach od pierwszego kontaktu z CV. Dlaczego tak się dzieje?
Czasami wina leży po naszej stronie. Szczególnie jeśli wciąż jeszcze zdarza się nam przesyłać swoje zgłoszenie na stanowisko, do którego tak naprawdę nie mamy kwalifikacji. Pracodawca wymaga przynajmniej dwóch lat doświadczenia w podobnym zawodzie, a może brakuje Ci niezbędnych, wymienionych w ogłoszeniu umiejętności? Pamiętaj, że w niektórych przypadkach aplikację lepiej zostawić osobom, które już od dłuższego czasu pracują w branży, znają podane języki obce lub potrafią obsługiwać konkretną maszynę.
Dane kontaktowe w CV. Dlaczego są takie ważne, jak je wpisać?
Oczywiście rekruter może nie odpowiadać na nasze zgłoszenie z wielu innych powodów. Niektóre z nich bardzo łatwo da się naprawić, jeśli tylko przed wysłaniem dokumentów poświęcimy trochę czasu, by poprawić ewentualne błędy i zweryfikować podane w nich informacje. Najczęstszym źródłem nieporozumień wydają się nieaktualne dane osobowe w CV, na przykład stary, prywatny adres e-mail lub numer telefonu, z którego od dawna nie korzystasz. Chcesz upewnić się, że przedstawiciel firmy będzie w stanie złapać Cię w dowolnym momencie? Wszystkie niezbędne informacje umieść w osobnej sekcji, a następnie zaakcentuj poprzez pogrubienie i/lub kursywę konkretny element, jeśli chcesz, aby w ten właśnie sposób skontaktował się z Tobą pracodawca. Lepiej dwa razy sprawdź też, czy w adresie do korespondencji nie znalazła się żadna literówka, a nazwa internetowej skrzynki pocztowej jest zrozumiała i profesjonalna.
Jednocześnie warto założyć osobne konto wyłącznie do komunikacji z rekruterami, klientami lub współpracownikami. Podpisz je własnym imieniem i nazwiskiem, np. jan.kowalski@poczta.pl. Nie zostaniesz potraktowany poważnie, jeśli Twój e-mail będzie zawierał śmieszne przezwisko lub zdrobnienie. Nie zrobisz też dobrego wrażenia, jeśli na telefonicznej poczcie głosowej zostawisz kontrowersyjną muzykę lub nagranie przeznaczone wyłącznie dla przyjaciół. O czym jeszcze warto pamiętać? Na przykład by podać wiele różnych form kontaktu, z których odbiorca będzie mógł skorzystać na następnych etapach rekrutacji. Ostatecznie nie ma nic gorszego niż nieodpowiednio podane, mało dokładne lub niewidoczne dane osobowe w CV, które nie tylko uniemożliwiają przesłanie odpowiedzi, ale też mogą świadczyć o nieuwadze lub roztrzepaniu kandydata.
Przeczytaj również: Języki obce w CV – jak je opisać?
Czego na pewno nie umieszczać w CV?
Niektórych informacji nie trzeba wpisywać w swoich dokumentach aplikacyjnych, szczególnie jeśli zajmują miejsce na inne, ważniejsze treści. Na tym etapie wcale nie musisz podzielić się z przedstawicielem firmy m.in. swoim adresem do korespondencji. Chociaż podanie miejsca zamieszkania i zameldowania nie jest błędem, tak naprawdę nie są też one niezbędne. Pamiętaj, że jeśli otrzymasz wymarzoną posadę, na samym początku będziesz musiał wypełnić kwestionariusz osobowy, w którym pracodawca z całą pewnością Cię o nie zapyta. Właśnie wtedy będziesz też musiał ujawnić swoją datę urodzenia. Jeśli więc nie chcesz jej uwzględnić w swoim CV, nie jesteś do tego zobowiązany. Najprawdopodobniej rekruter będzie przecież w stanie samodzielnie odkryć, jaki jest Twój wiek, kiedy tylko poświęci chwilę na przeczytanie opisu Twojego wykształcenia i późniejszych doświadczeń zawodowych.
Czego na pewno nie warto w nim umieszczać? Przede wszystkim warto pominąć wszystkie prywatne, wrażliwe informacje, które nie powinny mieć znaczenia w przyszłych kontaktach biznesowych, takie jak wyznanie religijne lub przynależność partyjna. W grupie tej znajduje się również stan cywilny, o który osoba oceniająca zwyczajnie nie powinna Cię pytać na rozmowie. Nie wpisujemy też raczej miejsca urodzenia, obywatelstwa i tytułów zawodowych lub naukowych. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, do którego aplikujesz. Od każdej reguły znajdą się przecież wyjątki. W niektórych zawodach bezwzględnie wymagany będzie więc m.in. tytuł. Nigdy jednak nie spotkamy się z sytuacją, w której konieczne okaże się wpisanie do CV imion rodziców, współmałżonków lub dzieci, a także numeru PESEL.
Sprawdź także: Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Dane osobowe w CV – co wpisać?
Część poświęcona danom osobowym w CV wcale nie musi być długa. Najważniejsze, aby uwzględnić tu imię i nazwisko, a także adres e-mail i numer telefonu. W bezpośrednim sąsiedztwie możesz umieścić też swoje zdjęcie. Oczywiście nie może być ono przypadkowe. Nawet jeśli nie posiadasz specjalnej fotografii biznesowej, możesz umieścić tę robioną do dokumentów. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, musisz jednak upewnić się, że na zdjęciu dobrze widać twarz i ramiona, a całość nie została wykonana w przypadkowych okolicznościach, na przykład na wakacjach lub imprezie ze znajomymi. Więcej przydatnych wskazówek na ten temat znajdziesz we wpisie: Dobre zdjęcie w CV – wszystko, co musisz wiedzieć.