Aktualność Miasto

Defibrylatory na ulicach Nowej Soli

Członkowie Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych „Medyk” przekazali miastu trzy nowe defibrylatory firmy AED. Urządzenia będą dostępne dla mieszkańców całą dobę.

Szybka reakcja ratuje życie

Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „Medyk” w poniedziałek, 2 sierpnia, przekazało na użytek miasta trzy nowe defibrylatory AED. Specjalistyczne urządzenia medyczne odebrali prezydent Nowej Soli Jacek Milewski, dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury Krzysztof Piotrowiak oraz wiceprezydent ds. społecznych Natalia Walewska-Wojciechowska. Mają być one dostępne dla mieszkańców Nowej Soli przez całą dobę. Kto może ich używać i w jaki sposób należy to zrobić?

Działanie defibrylatorów jest całkowicie intuicyjne. Wystarczy krok po kroku wykonywać instrukcje wydawane przez AED w formie komunikatów głosowych. W ten sposób każdy, nawet jeśli nie przebył wcześniej kursu pierwszej pomocy, może skutecznie i bez problemu wykonać akcję ratowniczą. Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia, błyskawiczna reakcja jest kluczowa dla osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Wczesna defibrylacja ma zwiększyć ich szanse na przeżycie z 2 do 75 procent.


Przeczytaj również: Solanin coraz bliżej. Młodzież też jest mile widziana!


Defibrylatory na wyciągnięcie ręki

AED (ang. Automated External Defibrillator), czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, jest wyposażony w specjalną szafkę z zasilaniem. Został pomyślany jako przenośne, łatwe w obsłudze urządzenie stosowane w miejscach publicznych, urzędach, instytucjach i ośrodkach. Niestraszne mu ani intensywne słońce, ani mróz, ani mokre, metalowe powierzchnie. Bateria wystarczyć ma na 5 lat, a elektrody – około 2,5 roku. Wszystko po to, aby w odróżnieniu od specjalistycznego sprzętu szpitalnego mógł być do woli używany w warunkach zewnętrznych.

Gdzie możemy znaleźć najnowsze nowosolskie nabytki? Pierwszy z nich znalazł się już na frontowej ścianie przy wejściu do miejscowego Domu Kultury. Ze względów bezpieczeństwa cały teren jest monitorowany, a szafka posiada specjalne urządzenie alarmowe. Dwa następne miały natomiast trafić do Parku Krasnala i centrum przesiadkowego.

Co ważne, wszystkie trzy AED są wyposażone w specjalne kapsuły do montażu na zewnątrz, także urządzenia te będą dostępne dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu w miejscach publicznych. Jeden z nich będzie umieszczony w Nowosolskim Domu Kultury, kolejny w pobliżu centrum przesiadkowego i ostatni w Parku Krasnala…

– jak mówi Natalia Walewska-Wojciechowska, wiceprezydent miasta.


Przeczytaj również: Znajdź pracę w Nowej Soli. Najnowsze oferty


Zobacz fotorelację udostępnioną przez oficjalny portal miasta Nowa Sól:

Źródło cytatu: Radio Zachód

Zdjęcie główne: Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „Medyk”


Tagi
Czytaj więcej