Aktualność Miasto

Demontują tory. Powstaje ścieżka rowerowa

Rozpoczął się demontaż szyn i podkładów starej linii kolejowej nr 371. W jej miejsce ma powstać ścieżka rowerowa, licząca sobie blisko 50 km.

Nieczynna linia kolejowa

W kwietniu pisaliśmy o likwidacji linii kolejowej nr 371, łączącej Żagań z Wolsztynem. Jak podawał portal rynek-kolejowy.pl nie było szans na uratowanie trasy i przywrócenie ruchu. Linia jest nieczynna od 1993 roku i jest w stanie, który uniemożliwia prowadzanie tutaj ruchu kolejowego. Nieczynną linię mieszkańcy chcą zamienić na ścieżkę rowerową.


Przeczytaj również: Likwidują linię kolejową, będzie ścieżka rowerowa


Trwa demontaż szyn

Przedstawiciele samorządów wyrazili chęć przejęcia linii i stworzenia w jej miejsce blisko 50 km trasy rowerowej. Ma ona przebiegać przez powiat nowosolski. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego programu operacyjnego. 30 czerwca wykonawca zakończył projektowanie ścieżki, obecnie rozpoczęły się prace demontażowe szyn i podkładów.

Pracą zajmują się obecnie kolejarze, którzy demontują trakt na odcinku od Otynia w stronę Kolska. Jak informuje rzecznik prasowy starostwa powiatowego Dagmara Ostrowska – Dopiero po usunięciu szyn i podkładów wykonawca przystąpi do prac budowlanych związanych ściśle ze ścieżką.

nowa ścieżka rowerowa w Nowej Soli


Przeczytaj również: Od lipca rusza nowa międzygminna komunikacja autobusowa


Nowa ścieżka rowerowa w przyszłym roku?

Inwestycja realizowana jest przy partnerstwie gmin i powiatu oraz spółki PKP. Podejmowane były wspólne decyzje podczas licznych spotkań. Dzięki takiej współpracy prace idą do przodu i możliwe, że już w przyszłym roku rowerzyści pojadą nową ścieżką.

Na budowę trasy dla rowerzystów zostanie przeznaczone 17,5 mln złotych, z czego 10,7 mln zł to fundusze europejskie.


Przeczytaj również: Biała środa w LUX MED Nowa SólTagi
Czytaj więcej