Porady

Detoks cyfrowy. Sprawdź, czy go potrzebujesz.

Traktujesz Internet jako codzienną odskocznię od rzeczywistości? Możesz mieć do czynienia z uzależnieniem od elektroniki. Rozwiązaniem na to może być detoks cyfrowy. Zobacz szczegóły.

Czym jest cyfrowy detoks?

Detoks cyfrowy to czas, kiedy ograniczamy korzystanie z urządzeń elektronicznych. Cyfrowe bodźce nasilają rozdrażnienie, niepokój, zmęczenie, a nawet problemy ze zdrowiem fizycznym. Celem cyfrowego detoksu przede wszystkim jest umożliwienie układowi nerwowemu powrotu do optymalnego stanu. Dzięki temu, poziom wydzielania neuroprzekaźników i hormonów wraca do naturalnego poziomu. Według praktyki klinicznej, skuteczny detoks cyfrowy powinien trwać minimum 3 tygodnie.

Sprawdź, czy potrzebujesz detoksu cyfrowego

Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy powinieneś ograniczyć użycie urządzeń elektronicznych.

  1. Czy masz problem z utrzymaniem koncentracji?
  2. Czy sprawdzasz media społecznościowe od razu po przebudzeniu?
  3. Czy nie masz czasu na realizację priorytetów?
  4. Czy przerywasz czynności na dźwięk powiadomienia?
  5. Czy boisz się, że utracisz kontakt z potencjalnie ważnymi informacjami i nieustannie sprawdzasz media społecznościowe?
  6. Czy śpisz ze smartfonem obok poduszki?
  7. Czy korzystasz z mediów społecznościowych kilka godzin dziennie?
  8. Czy w wolnym czasie mimowolnie sięgasz po telefon?

Jak uwolnić się od telefonu?

Wyłącz powiadomienia. Nic tak nie rozprasza uwagi jak wibracje, czy dźwięk powiadomień. Spróbuj ograniczyć je do minimum. Wyłącz je całkowicie na Instagramie oraz Facebooku. Możesz zostawić je włączone dla ważnych kontaktów.

Zamień aplikacje mediów społecznościowych na wersję w przeglądarce. Scrollowanie na komputerze, czy w wersji przeglądarkowej, nie daje już tyle przyjemności. Często jest to niewygodna i zniechęcająca forma. Jeśli masz taką możliwość, odinstaluj media społecznościowe i korzystaj z nich tylko za pomocą wyszukiwarki.

Ustaw limity dzienne używania aplikacji. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz sobie pozwolić na odinstalowanie mediów społecznościowych, spróbuj ograniczyć ich użycie. Pobierz aplikacje blokujące media społecznościowe, gdy przekroczysz dzienny limit.

Wyznacz przestrzeń wolną od telefonu. Zastanów się, gdzie najczęściej używasz swojego telefonu. W kuchni przy obiedzie? A może w łóżku przed snem? Postaraj się ograniczyć użycie telefonu w tej przestrzeni. Odkładaj telefon do pudełka zanim udasz się do przestrzeni wolnej od urządzeń elektronicznych.

Świadomie korzystaj z mediów społecznościowych. Za każdym razem, gdy wyciągniesz rękę po telefon, zastanów się, w jakim celu to robisz. Czy potrzebujesz sprawdzić konkretną informację? Chcesz napisać wiadomość? Postaraj się regularnie zadawać sobie takie pytania, aby intencjonalnie wykorzystywać internetowe narzędzia. Dodatkowo, zastanów się, do czego używasz telefonu i poszukaj alternatyw. Zamiast kalendarza internetowego postaraj się wybrać papierową wersją. Kontakt ze znajomymi przenieś na platformy wyłącznie do tego przeznaczone np. Messenger, Whatsapp. Jeśli aktywnie prowadzisz swoje media społecznościowe, możesz skorzystać z aplikacji Business Suite.

Ustaw czarno-biały ekran w telefonie. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku, zmiana kolorów wyświetlacza, zmniejszyła dzienne użycie telefonu o prawie 40 minut. Brak kolorów zniechęca użytkowników do przeglądania mediów społecznościowych. Warto skorzystać z tej funkcji – wiele telefonów ma ją już wbudowaną w system. W razie potrzeby można pobrać proste i intuicyjne aplikacje oferujące taką możliwość.

Wykorzystaj tryb samolotowy. Kiedy nie potrzebujesz telefonu, pamiętaj o włączeniu trybu samolotowego. Za każdym razem, gdy go odblokujesz, nie otrzymasz żadnych powiadomień. Jednocześnie, najprawdopodobniej zapomnisz o ustawieniu takiego trybu i zajmiesz się swoimi obowiązkami. Postaraj się wyrobić w sobie taki nawyk.

Planuj swój czas i wyznaczaj priorytety. Dobrze zaplanowany dzień pozwoli Ci na skupienie się na obowiązkach i na tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Uwzględnij w swoim planie czas na świadomy odpoczynek. Może to być np. aktywność fizyczna, realizacja pasji, czy po prostu drzemka.

Zadbaj o swoją uwagę. Równolegle do cyfrowego detoksu, spróbuj ćwiczyć swoją uwagę i cierpliwość. Możesz zapisać się na zajęcia z medytacji, czy z jogi. Do tego, w codziennym życiu, postaraj się czytać więcej książek, oglądać dłuższe filmy oraz rozwiązywać najróżniejsze łamigłówki. Trenuj swoją koncentrację.


Przeczytaj również: Czym jest workation?


Pamiętaj, że cyfrowy detoks to nie jest profesjonalne działanie zwalczające uzależnienie wysokiego stadium. Jeśli przedstawione metody nie są skuteczne, warto zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.


Tagi
Czytaj więcej