Porady

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Od dłuższego czasu próbujesz znaleźć sobie nową pracę, ale niestety bez rezultatów? Być może popełniasz kilka typowych błędów. Jakich?

1. Twoje CV jest źle napisane

To dosyć częsty i podstawowy błąd. Wiele osób starających się o pracę przygotowuje CV, które jest nieskuteczne i nie wskazuje ich atutów oraz mocnych stron. Jeśli skorzystałeś z dostępnego w Internecie szablonu CV i nie przystosowałeś dokumentu do swoich potrzeb, to powinieneś przejrzeć je jeszcze raz. Być może właśnie to jest głównym powodem, dla którego nie jesteś zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne. Przedstawiając pracodawcy CV, z którego niewiele wynika, nie możesz liczyć na sukces.


Chcesz wiedzieć jak napisać dobre CV? Przeczytaj nasz wpis.


2. Nie potrafisz się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! Pytanie tylko, czy wiesz jak się do niej przygotować? Często to, że nie umiesz się odpowiednio ubrać lub zaniedbujesz przygotowanie do takiego spotkania, wpływa na jego przebieg. Przede wszystkim zadbaj o swój ubiór i wygląd – wybierz schludny i elegancki zestaw, staraj się nie palić przed samym spotkaniem, pamiętaj o odpowiedniej postawie ciała. Przed rozmową zrób krótki wywiad na temat firmy, do której aplikujesz – czym dokładnie się zajmuje, jak prezentuje się na rynku i jaką ma politykę. Co ciekawe, starający się o pracę najgorzej wypadają na pytaniach sprawdzających ich wiedzę o pracodawcy.

3. Aplikujesz wszędzie gdzie się da…

i nie czytasz dokładnie ogłoszeń. Nie liczy się ilość, a jakość – zasypywanie każdego pracodawcy swoim CV wysyłanym na każde stanowisko, nie jest dobrym pomysłem. Wyszukuj ogłoszeń, które rzeczywiście pasują do Twoich kwalifikacji. Jeśli nie pasujesz do oferty, nie masz doświadczenia na podobnym stanowisku i odpowiednich predyspozycji, to lepiej żebyś się pogodził, że nic z tego nie będzie.  Kluczem do sukcesu jest stworzenie CV i listu motywacyjnego, które będą spersonalizowane i będą odnosić się do pracy w konkretnej firmie. Dzięki temu, będzie widać, że zależy Ci na znalezieniu pracy.


Jak wysłać CV na Nowej Pracy? >>


4. Jesteś roszczeniowy

Nie wszystko Ci się należy, musisz wykazać się motywacją i zaangażowaniem, żeby otrzymać pracę. Nawet jeśli masz odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko, nie zachowuj się tak, jakby ta praca należała Ci się tylko i wyłącznie ze względu na Twoje doświadczenie. Z takim nastawieniem rekruter będzie widział, że brak Ci motywacji i liczysz, że praca sama Cię znajdzie. Nie tędy droga – wykaż się, pokaż swoje plusy i to, co możesz zaoferować firmie!

5. Brak Ci motywacji, nie masz pomysłu na siebie

Często na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o to, gdzie widzisz siebie za kilka lat. Nie wiesz? Wyznacz swoje cele! Zastanów się co chcesz dalej robić ze swoim życiem, czy chcesz pozostać w jednej branży, rozwijać się i zdobywać dalej kwalifikacje. Jeśli tak, pokaż to! Postaraj się na rozmowie kwalifikacyjnej pokazać, że masz motywację do rozwoju osobistego i zawodowego. Dzięki temu pracodawca będzie widział, że możesz być wartościowym pracownikiem, który będzie ciągnąć firmę do przodu.

 


Tagi
Czytaj więcej