Porady

Dlaczego nie zostałeś zatrudniony? 5 możliwych powodów

Wysyłasz kilka CV tygodniowo, ale nikt nie oddzwania? Spotkanie z pracodawcą nie poszło najlepiej, a może nie zakwalifikowałeś się do następnego etapu rekrutacji? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje! Oto kilka powodów, przez które być może nie zostałeś zatrudniony.

Dlaczego nie zostałeś zatrudniony? Powody niezależne od kandydata

Dokładnie przeczytałeś treść ogłoszenia, zastosowałeś się do wskazówek dotyczących rekrutacji i dopracowałeś swoje CV do perfekcji, ale jak do tej pory nie dostałeś żadnej odpowiedzi? Cierpliwości! Pamiętaj, że w niektórych firmach proces selekcji kandydatów trwa nawet kilka miesięcy i jest bardzo skomplikowany. Nawet jeśli nie oddzwoniono do Ciebie po kilku dniach, nadal możesz mieć szansę na przyjęcie do pracy. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po wstępnej weryfikacji wniosków dostaniesz zaproszenie do udziału w następnym etapie rekrutacji, podczas którego będziesz musiał przystąpić do specjalnego zadania, które pomoże zweryfikować Twoje umiejętności.

Dlaczego nie zostałeś zatrudniony? Przyczyn może być wiele i nie wszystkie są zależne od Ciebie. Zdarzają się sytuacje, kiedy firma już po wystawieniu ogłoszenia musi jednak zrezygnować z planów utworzenia nowego stanowiska. Dzieje się tak choćby za sprawą wszelkiego rodzaju zmian w jej strukturach lub przyznanych niedawno awansów. W takich przypadkach istnieje spora szansa, że pracodawca skontaktuje się z Tobą w przyszłości, jeśli będzie szukać osób o podobnych kwalifikacjach.

Brak odpowiednich kwalifikacji

Czasami konkurencja po prostu jest zbyt silna. Otrzymałeś odpowiedź odmowną? Być może firma postawiła na kandydata, który miał znacznie większe doświadczenie, pracował już wcześniej na podobnym stanowisku lub znał wszystkie branżowe sztuczki, których nauka Tobie może zająć kilka miesięcy. Zazwyczaj wyników rekrutacji po prostu nie da się przewidzieć… oczywiście pod warunkiem, że uczciwie oceniamy swoje szanse jeszcze przed wysłaniem zgłoszenia. Ubiegasz się o pracę, do której ewidentnie brakuje Ci kwalifikacji? Jeśli pracodawca wymaga doskonałej znajomości programów, o których nigdy nie słyszałeś, to mało prawdopodobne, że weźmie Cię pod uwagę. Nie chcesz tracić czasu i niepotrzebnie robić sobie nadziei? Lepiej dwa razy sprawdź, czy CV pokrywa się z oczekiwaniami wobec kandydatów i opisem przyszłych obowiązków.

Niekompletne podanie o pracę

Czasami wystarczy przesłać swoje dokumenty aplikacyjne i napisać krótką, przemyślaną wiadomość, by wzbudzić zainteresowanie osób odpowiedzialnych za rekrutację. Sytuacja może być jednak trochę bardziej skomplikowana. Niektóre firmy wymagają uzupełnienia wniosku o krótkie portfolio, certyfikaty lub inne pliki, które umożliwią wstępną ocenę Twojej kandydatury. Jeśli ich nie przygotujesz, nie będziesz w stanie przekonać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na efektywnej, długofalowej współpracy. Bardzo szybko stracisz też wiarygodność. Nawet najbardziej imponujące CV nie zmieni też zbyt wiele, jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie ukończyć procesu rekrutacji. Zapomniałeś odnieść się do pytań zadanych w treści ogłoszenia, a może nie przesłałeś na czas zadań próbnych? Profesjonalny wizerunek to podstawa, dlatego postaraj się zachować czujność na każdym etapie selekcji kandydatów.


Przeczytaj również: Jak rekruterzy analizują Twoje CV?


Błędy w CV

Czasami wystarczy kilka pierwszych sekund, by negatywnie ocenić umiejętności i zaangażowanie osoby ubiegającej się o pracę. Jeśli Twoja aplikacja została odrzucona i nie zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną, być może popełniłeś kilka podstawowych błędów w CV. Czego lepiej unikać? Na przeszkodzie często stoją nam prozaiczne problemy, takie jak nieaktualne dane kontaktowe, liczne błędy, nieodpowiednie zdjęcie lub mało przejrzysty układ. W takich przypadkach wystarczy wprowadzić kilka drobnych poprawek, by wyróżnić się na tle konkurencji. Przy okazji warto oczywiście zadbać o profesjonalny, rzetelny opis dotychczasowych obowiązków, umiejętności lub zainteresowań. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Więcej przydatnych wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule: Skuteczne CV – jak je napisać?.

Błędy popełnione podczas rozmowy o pracę

Nie byłeś w stanie pokonać zdenerwowania, a może pojawiłeś się na spotkaniu zupełnie nieprzygotowany? Brak podstawowych informacji o firmie i mało profesjonalny wygląd to dwa najczęstsze błędy, które mogą całkowicie przekreślić nasze szanse na sukces. Niewskazane będzie również przedstawianie nierealnych oczekiwań zawodowych, kłamanie na temat swoich kwalifikacji lub udzielanie niejasnych odpowiedzi. Zastanawiasz się, dlaczego nie zostałeś zatrudniony? Spróbuj przypomnieć sobie, w jaki sposób na rozmowie przedstawiłeś swoje umiejętności i doświadczenia. Jeśli nie potrafiłeś przekonać do siebie rekrutera, być może będziesz w stanie wysunąć kilka wniosków na przyszłość.


Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze?Tagi
Czytaj więcej