
Aktualność
Dlaczego Polacy zmieniają miejsca pracy?
Mrukliwy pracodawca, nieznośni współpracownicy, brak owocowych czwartków czy też chęć posiadania służbowego samochodu? Co naprawdę skłania pracowników do zmiany miejsca pracy?
Polacy nie boją się zmiany miejsca pracy
Według Raportu Płacowego sporządzonego przez firmę Hays Poland, 77% pracowników rozważa zmianę miejsca pracy, a aż jeden na czterech z nich, planuje zrobić to w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Co sprawia, że tak wielu zatrudnionych Polaków planuje przejście do innej firmy lub całkowitą zmianę dotychczasowej ścieżki kariery? Tuż po wysokości wynagrodzenia najważniejszym powodem jest… brak możliwości rozwoju. Ponad ⅓ ankietowanych uważa, że obecna firma nie oferuje im możliwości dalszego rozwoju kariery. Znacząca część osób decydujących się na przeniesienie się do innego przedsiębiorstwa poszukuje miejsca, w którym podejmie pracę dającą im poczucie sensu. Innymi powodami, o których mówią pracownicy jest także charakter wykonywanej pracy, zbyt duża, lub za mała jej ilość oraz brak równowagi między życiem zawodowym a osobistym.
Przeczytaj również: Częsta zmiana pracy – jak pisać o niej w CV?
Trendy na rynku pracy – zadowolenie z wynagrodzenia
Najważniejszą przyczyną zmiany miejsca pracy pozostaje niezmiennie wysokość wynagrodzenia. Jak obecnie prezentują się statystyki? Mimo że w minionym roku podwyżkę uzyskała większość specjalistów i menedżerów, większość pracowników deklaruje, że nie jest zadowolona z obecnego wynagrodzenia. Według raportu Hays Poland “Należy oczekiwać, że w roku 2022 powszechny brak satysfakcji z wynagrodzenia dla pracodawców będzie oznaczał większą presję płacową i potencjalne trudności w pogodzeniu ograniczeń budżetowych z oczekiwaniem pracowników.”
Przeczytaj również: Podwyżki pensji z 2021? Nie wystarczają.
Benefity, czyli jak skutecznie (nie) motywować pracowników.
Zewnętrznym motywatorem dla pracowników, a zarazem jednym ze sposobów, po które sięgają pracodawcy aby zatrzymać ich przy sobie, jest oferowanie im dodatkowych świadczeń. Nie wszystkie nadprogramowe korzyści są uznawane za tak samo atrakcyjne przez obie grupy. Według raportu Hays, nieodpowiednio dobrany pakiet benefitów może stanowić jeden z powodów odejścia pracowników z miejsca pracy.
Najważniejszym benefitem, które w wyniku pandemii zamienił się w pewien standard, jest możliwość tzw. pracy elastycznej, czyli wykonywania swoich obowiązków zdalnie, oraz szansa na dostosowanie godzin pracy według indywidualnych potrzeb. W wyniku zniesienia wielu obostrzeń sanitarnych wzrósł odsetek firm, które mimo warunków do zaoferowania swoim zatrudnionym pracy z domu, nie zachęcają do takiego rozwiązania – obecnie wynosi on 23%. Mimo że dominującym modelem jest nadal tryb hybrydowy, to istnieją organizacje, które całkowicie zrezygnowały z home office. Co ciekawe, jeden na dziesięciu pracowników rozważających zmianę miejsca pracy jako jeden z powodów podaje brak możliwości pracy zdalnej.
Innymi, atrakcyjnymi dla pracowników dodatkami są rozszerzony pakiet opieki medycznej, służbowy samochód oraz bonusowe dni urlopowe. Najmniej pożądanymi benefitami okazały się zniżki na produkty lub usługi pracodawcy, posiadanie służbowego telefonu do użytku prywatnego oraz słynne, owiane złą sławą owocowe przekąski w biurze.
Przeczytaj również: Co motywuje generacje X, Y i Z?