Porady

Dlaczego rekruter nie oddzwania?

Wysyłasz kilka CV tygodniowo, ale nikt nie oddzwania? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje!

Cierpliwość jest cnotą

Wysyłasz swoje CV do wielu firm i jak do tej pory, nie dostałeś żadnej odpowiedzi? Cierpliwości! To, że w ciągu kilku dni nie dostałeś żadnej informacji zwrotnej, wcale nie oznacza, że sprawa jest przegrana. Co może oznaczać brak odpowiedzi? Przyczyn może być wiele i nie wszystkie są zależne od Ciebie. Poznaj najczęstsze powody braku kontaktu!

To nie Twoja wina

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przyczyną braku odpowiedzi nie musi być wina aplikującego. Rekrutacje w firmach to dynamiczne procesy, które mogą się zmieniać nawet z dnia na dzień. Zdarza się, że firma nawet po rozpoczęciu rekrutacji jednak rezygnuje z planów utworzenia nowego stanowiska. Może być to przyczyną zmian w jej strukturach, awansów wewnątrz firmy czy korekt wprowadzanych w strategiach działania.

Bywają sytuacje, że kandydat, który zgłosił się zaraz po publikacji ogłoszenia, został od razu zatrudniony. Często rekrutacje prowadzi zewnętrzna agencja – mogła ona podjąć decyzję o pozostawnieniu nieaktualnego ogłoszenia, w celu zbierania bazy danych pod inne rekrutacje na podobne stanowisko. Przy poszukiwaniu pracowników dla innej firmy, jest szansa, że skontatują się z Tobą.

Pamiętaj też, że w niektórych firmach proces rekrutacji trwa nawet kilka miesięcy i ma wiele etapów! To, że nie oddzwoniono do Ciebie po kilku dniach, nie oznacza, że nie masz szans na przyjęcie do pracy.


Przecztaj również: Choroba zawodowa – obowiązki pracodawcy


Przyczyny zależne od Ciebie

Po pierwsze, musisz sobie zdać sprawę z tego, że rekruter nie ma obowiązku oddzwonić do Ciebie. Firmy zwykle zaznaczają w swoich ofertach, że skontaktują się tylko z wybranymi osobami. Nawet jeśli dział HR odpowiada na wszystkie aplikacje, ptrzebuje on kilku dni na przejrzenie wszystkich dokumentów. Co zrobić, by wyróżnić się w tłumie aplikujących? Przede wszystkim zadbaj o swoje CV – powinno ono być zorganizowane, schludne i zawierające najważniejsze informacje o Tobie w kontekście danej aplikacji. Ważne jest, żeby w Twoim życiorysie znalazły się Twoje podstawowe dane, doświadczenie i opis obowiązków na pełnionych stanowiskach.


Więcej o tym, jak stworzyć dobre CV, przeczytassz w naszym wpisie >> 


Bardzo często dochodzi do sytuacji, że CV najzwyklej w świecie nie pasuje do opisywanego etatu. Jeśli pracodawca wymaga minimum dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku, a Ty go nie posiadasz, to mało prawdopodobne, że rekruter weźmie Cię pod uwagę. Warto dokładnie sprawdzić czy Twój życiorys pokrywa się z wymaganiami i opisem obowiązków – jeśli nie, a jesteś przekonany, że pasujesz do danego miejsca – napisz krótko w CV lub liście motywacyjnym, skąd Twoja odpowiedź na to ogłoszenie. Może masz jakiegoś asa w rękawie?

 


Tagi
Czytaj więcej