Porady

Dlaczego warto iść na staż?

Często warunek odbycia praktyk lub stażu traktowany jest przez uczniów szkół średnich jako przykry obowiązek. Dlaczego warto zmienić nastawienie? Zobacz, jakie korzyści płyną z odbycia stażu w firmie zewnętrznej.

Zdobywasz doświadczenie zawodowe

Chociaż może Ci się wydawać, że w trakcie kilku tygodni stażu, niewiele się nauczysz, daj sobie szansę! Staż to praktyczna nauka zawodu, która przygotuje Cię do pierwszych wyzwań związanych z Twoim zatrudnieniem. Staż odbywany w zewnętrznej firmie może być świetną okazją na wyjście ze swoją wiedzą poza szkołę czy uczelnię i sprawdzenie, jak w rzeczywistości funkcjonuje branża, na którą się zdecydowaliśmy.

Co ważne, coraz częściej nie liczy się zdobyte wykształcenie, a aktywności, których podejmowaliśmy się poza nauką. To ważny znak dla Twojego przyszłego pracodawcy, który może oczekiwać od Ciebie inicjatywy i praktycznej wiedzy, zdobytej podczas stażu.


Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!


Uczysz się kompetencji miękkich

Kompetencje miękkie to coś, czego nie uczą w szkole czy na uczelni. Możesz skorzystać z kursów lub zdobyć cenne umiejętności właśnie podczas pracy. Często pracodawcy zaznaczają już na poziomie ogłoszeń o pracę, jak ważne są umiejętności miękkie. Liczy się umiejętność zarządzania czasem, komunikatywność, ustalanie priorytetów czy praca pod presją i dobra współpraca w grupie.


Więcej o umiejętnościach miękkich przeczytasz w naszym wpisie →


Łatwiej zdecydować o przyszłości zawodowej

Odbywając staż w firmie z branży, w której chcesz pracować, masz szansę przekonać się czy naprawdę to jest to, co chcesz robić w przyszłości. W szkole i na uczelni poznasz tylko teoretyczne zagadnienia, nie poznając do końca specyfiki danego zawodu. Staż w prawdziwej firmie pozwoli Ci podjąć decyzję, czy nadajesz się do pracy w tej branży i czy to faktycznie to, co chcesz robić w przyszłości. Przekonasz się jak wygląda praca na co dzień, z jakimi wyzwaniami się wiąże i czy będziesz w stanie im sprostać.

Zaczynasz być samodzielny

Staż w firmie czy instytucji to prawdziwa lekcja samodzielności. Dostajesz zadania, z którymi sam musisz się uporać – musisz wziąć pełną odpowiedzialność za swoje działania. To także szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, które pozwoli nam zdobyć lepszą pracę i usamodzielnić się także w życiu osobistym.

 


Tagi
Czytaj więcej