Porady

Dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe?

Chcesz zorganizować swoją pracę i dobrze wykorzystać czas w ciągu dnia? Zacznij od dobrze przygotowanej listy zadań. Podpowiadamy, dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe i jak to zrobić, żeby osiągnąć sukces.

Planowanie kariery – dlaczego nie zawsze się udaje? Jak to zmienić?

Doświadczenie pokazuje, że zarządzanie swoim czasem oraz konsekwentne trzymanie się postanowień wcale nie jest proste. Miałeś wielkie marzenia, ale od jakiegoś czasu stoisz w miejscu? Dawno temu obiecałeś sobie naukę nowych języków lub zmianę pracy, ale nawet nie zrobiłeś pierwszego kroku? Niestety, planowanie kariery zazwyczaj kończy się na dobrych chęciach. Czasami zwyczajnie brakuje nam motywacji, aby zacząć nad sobą pracować, zdobyć nowe umiejętności lub wyjść ze strefy komfortu, innym razem cele bardzo szybko okazują się nie do zrealizowania. Jak dotrzymać słowa i zachować koncentrację?

Przede wszystkim dobrze się zastanów, co chcesz osiągnąć. Upewnij się, że nie sformułowałeś swoich priorytetów zbyt ogólnie. Zamiast obiecywać sobie, że podczas wakacji znajdziesz lepiej płatną pracę, przygotuj prosty do wykonania plan, który ma przybliżyć Cię do celu. Możesz zacząć od przygotowania dobrego CV lub badań aktualnego rynku pracy. Zrozumiałe i jasno sprecyzowane zadania na pewno zachęcą Cię do działania i sprawią, że nie poddasz się po pierwszym niepowodzeniu. Często odkładasz rzeczy na ostatnią chwilę? Spróbuj śledzić swoje postępy i ustalić konkretne ramy czasowe dla każdego kolejnego kroku. Pomoże w tym specjalny dziennik, planer lub ulubiona aplikacja.


Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?


Dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe?

Odpowiedź jest prosta. Jak podkreślają specjaliści, wszystkie osoby, które doskonale wiedzą, do czego zmierzają oraz jak mogą to osiągnąć, będą działać o wiele bardziej skutecznie niż pracownicy, którzy długoterminowych celów nawet nie są w stanie sobie wyobrazić. Najważniejszym powodem, dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe, nie jest wbrew pozorom perspektywa sukcesu lub drobne nagrody, które czekają na Ciebie po drodze. Stawianie sobie ważnych zadań do wykonania w ciągu dnia oraz konsekwentne trzymanie się swoich ambicji to najlepsza metoda, żeby zacząć pracować nad swoim charakterem, mierzyć się ze słabościami oraz zyskać pewność siebie, która nie ugnie się pod wpływem drobnych porażek lub błędów. Co jeszcze sprawia, że jest to takie ważne? Dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe i co możesz dzięki temu osiągnąć?

  • Utrzymasz motywację i energię do działania. Kiedy doskonale wiesz, co jeszcze musisz zrobić w ciągu dnia, żeby trzymać się planu, zyskasz inspirację do cięższej pracy. Świadomość, że wszystkie dotychczasowe starania przyczynią się do czegoś większego to całkiem niezła zachęta do pokonania swoich słabości. Co więcej, z biegiem czasu wszystko stanie się o wiele łatwiejsze, a Ty pozostaniesz produktywny.
  • Będziesz lepiej zorganizowany. Ostatecznie to doskonała okazja, żeby zmienić nawyki, które na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe, a także realizować nowe, ciekawe projekty i wyjść ze strefy komfortu. Osoby, które mają jasno sprecyzowany cel i skupiają się właśnie na tym, co jest dla nich naprawdę ważne, okazują się też mniej podatne na rozproszenie uwagi.
  • Szybciej przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie da się ukryć – pytanie o ambicje to nieodłączna część procesu rekrutacji. Poświęcając trochę czasu, żeby znaleźć prawdziwą odpowiedź, masz większe szanse na zrobienie dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy. W ten sposób udowodnisz, że jesteś naprawdę zmotywowany oraz nie boisz się wyzwań, a prośba o zatrudnienie właśnie w jego firmie jest naprawdę przemyślana.

Przeczytaj również: Co zrobić, kiedy poszukiwania pracy utknęły w martwym punkcie?


Jak wyznaczać cele zawodowe? Krótki przewodnik

Wiesz już, dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe oraz jakich błędów lepiej unikać, kiedy zabierasz się za to po raz pierwszy. Teraz czas na kilka wskazówek, jak stworzyć przydatną listę zadań i o czym jeszcze warto pamiętać podczas planowania kariery. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, jeśli chcesz, aby starania okazały się naprawdę owocne:

  • Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Kim jesteś? Gdzie masz nadzieję się znaleźć za kilka lat? Pamiętaj, że o wiele częściej dotrzymujemy postanowień, które mają dla nas osobiste znaczenie i wynikają z naszych wartości.
  • Mierz siły na zamiary. Niektóre cele bywają po prostu zbyt ambitne. Chociaż ważne jest, aby mierzyć wysoko i w swoich działaniach uwzględnić szerszą perspektywę, czasami trzeba podejść do listy zadań realistycznie. Zrozumienie swoich ograniczeń pomoże stworzyć bardziej realne plany oraz utrzymać pewność siebie.
  • Wybierz skuteczne metody działania. Żeby lista zadań była naprawdę pomocna, musi być przygotowana naprawdę przejrzyście. W ten sposób nie będziesz się zastanawiać, jakie zadania na konkretny dzień jeszcze Ci pozostały oraz za co musisz zabrać się następnie. Właśnie dlatego kiedy już wymyślisz swoje cele, przygotuj najlepszą strategię ich osiągnięcia.
  • Podziel swoje cele zawodowe na zadania krótkoterminowe (które pomogą utrzymać koncentrację każdego dnia i wyrobić dobre nawyki) oraz długoterminowe (które pomogą wyznaczyć najlepszy kierunek działania).

Przeczytaj również: Jak poradzić sobie z utratą pracy?


 


Tagi
Czytaj więcej