Porady

Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?

Nie możesz doczekać się weekendu, a może powoli szykujesz się na urlop? Zobacz, jak spędzić dni wolne od pracy, żeby czuć się wypoczętym i nie marnować czasu.

Dni wolne od pracy a relaks

Nie potrafisz oderwać się od obowiązków? Po powrocie do domu nadal myślisz o ważnych sprawach do załatwienia, a kiedy nadchodzi poniedziałek, jesteś zmęczony i zniechęcony? Zanim zaczniesz nadrabiać zaległości, postaw na… porządny wypoczynek. Być może dawno temu miałeś swoje ulubione zajęcia, które pomagały pozbyć się stresu i wyłączyć tryb „praca”? Niektóre aktywności, na przykład bieganie, pomogą uporządkować myśli oraz pozbyć się negatywnej energii. Inne natomiast skutecznie zwalczą nagromadzone w ciągu minionego tygodnia napięcie.

Nie jesteś pewien, od czego zacząć? Nalej sobie kieliszek delikatnego wina, włącz ulubioną muzykę lub przygotuj gorącą kąpiel z olejkami, podczas której będziesz mógł oczyścić umysł i zaplanować resztę weekendu. Podpowiadamy, czym jeszcze warto się zająć w czasie wolnym od pracy, aby odzyskać energię i chęci do działania.

Zwiedzaj!

Nowe widoki, smaczne jedzenie lub odpoczynek nad jeziorem to najlepszy sposób, aby oczyścić umysł i naładować baterie. Nie masz zbyt wiele czasu do zagospodarowania? Jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu, jeśli tylko będziesz trzymać się planu. Prawdopodobnie jest w pobliżu kilka naprawdę pięknych miejsc, które możesz odwiedzić. Niezależnie od tego, czy wolisz długie spacery po okolicy, czy rodzinną wycieczkę rowerową, podczas której możesz zatrzymać się w kilku ciekawych punktach widokowych, zwiedzanie to dobry pomysł dla wszystkich zapracowanych osób.

Zrób gruntowne porządki!

Co zrobić w dni wolne od pracy, jeśli pogoda nas nie rozpieszcza? Kiedy naprawdę nie masz siły, aby ruszać się z domu, a temperatura jeszcze bardziej zniechęca do aktywności na świeżym powietrzu, postaw na… wiosenne porządki. Poświęć chwilę, aby przygotować wygodne miejsce do pracy, ustawić meble zgodnie z zasadami feng shui albo pozbyć się rzeczy, których już nie używasz. Właśnie podczas urlopu możesz stworzyć komfortowe, przyjemne otoczenie, które stymuluje do działania.


Przeczytaj również: Stres w nowej pracy – jak sobie z nim radzić?


Naucz się nowych rzeczy!

Oczywiście nie staniesz się prawdziwym ekspertem w jeden dzień. Pamiętaj jednak, że istnieje wiele przydatnych zajęć, które bardzo szybko przyniosą efekty, jeśli tylko włożysz w nie odrobinę wysiłku. Sporo czasu spędzasz przy biurku? W wolnej chwili zacznij pracować nad obszarami, które angażują zupełnie inne części mózgu. Lekcje jogi lub gotowania, wykorzystanie starych, rodzinnych przepisów na piękne torty, ciasteczka i słodkie przekąski lub haftowanie skomplikowanych wzorów znalezionych w sieci to dobry sposób, aby zaskoczyć swoich bliskich lub specjalistów od rekrutacji ciekawymi umiejętnościami, a jednocześnie zdobyć wiedzę, która przyda się w przyszłości.


Przeczytaj również: Uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych: Szkolenia zawodowe


Spędź czas z bliskimi!

Wszystkie ważne sprawy do załatwienia oraz mało elastyczny harmonogram sprawiły, że masz znacznie mniej czasu dla rodziny? Nie pamiętasz już, kiedy spędziłeś przyjemne popołudnie ze znajomymi? Dzień wolny od pracy potraktuj jak okazję, aby skontaktować się z osobami, które znają Cię najdłużej. Wybierz się z przyjacielem do kina, odwiedź osoby, których dawno nie widziałeś lub zorganizuj przyjęcie, podczas którego będziecie mogli dzielić się wspomnieniami, zwierzać i planować dalsze aktywności.

Zrób podsumowanie!

Przemyśl swoją obecną sytuację w pracy. Odpowiedz na kilka podstawowych pytań: czy osiągnąłeś to, co sobie zaplanowałeś? Jakie przeszkody napotkałeś po drodze i co możesz zrobić, aby Twoja kariera ruszyła z miejsca? Kiedy czujesz się wypoczęty i możesz spojrzeć na minione tygodnie z nowej perspektywy, pojawia się idealny moment, aby stworzyć bardziej skuteczny plan działania. Zastanów się więc, czego będziesz potrzebować do dalszego rozwoju oraz nad jakimi umiejętnościami musisz jeszcze popracować.

Więcej informacji o tym, jakie umiejętności pomogą odnaleźć się dziś na rynku pracy, znajdziesz w artykule: Nad jakimi kompetencjami warto pracować?.

 


Tagi
Czytaj więcej